Píšeme jej všude a pořád. I přesto spousta lidí neví nebo si není jistá, jak se datum píše správně. A proto se často setkáváme s chybami na pozvánkách a jiných oznámeních. V jakém formátu by se tedy datum mělo psát?
Existuje více možností, jak datum napsat. Základní a také nejvíce užívána forma je psaní data vzestupně, tedy (den, měsíc, rok). V tomto případě můžete měsíc napsat arabskou číslicí nebo celým slovem. První situace by vypadala takto: 1. 5. 2014.
Druhá možnost tedy napsat měsíc slovem, forma 1. května 2014 je běžně užívaná v korespondenci, v dokladech, v právních listinách apod., (například Brno 13. března 2013, V Praze 12. listopadu 2025). V tomto případě nic neoddělujeme čárkami, pouze mezerami.
Další alternativou, jak datum napsat je takzvaný dvoumístný způsob. Ten se nejvíce užívá v obchodní a úřední korespondenci a liší se od základního zápisu, který je uveden výše. Příklad takového zápisu je 01.03.2003, 6.12.2008. Jak jste si mohli všimnout, v tomto případě vynecháme mezery. Ty vyplňujeme dvoumístnými číslicemi.
Pokud tímto způsobem píšete datum třeba ve Wordu, může se stát, že vám automatická oprava ukáže zápis bez mezer jako chybný. V tomto případě se, ale plete oprava.
Základním způsobem zápisu je tedy 1. 5. 2014, to znamená, že je zde mezera po tečce, a to bez ohledu na počet cifer v kalendářním dni nebo měsíci.