Vydělat si na náklady spojené se studiem a umět se dobře bavit. Krédo studentů, kteří nemyslí jen na učení, ale i převzetí života do vlastních rukou. Poradíme, jak se o sebe na vysoké škole postarat.
Vysoká škola je nejen časem studií, ale i osamostatňování se. Už se spoléháte jen sami na sebe, a přestože vám rodiče jistí záda, zodpovědnost leží na vašich bedrech. Není ale nutné panikařit. Jak zvládnout tíhu vysokoškolského života?
Lékař vždy po ruce
Zdraví na prvním místě. Zlaté pravidlo, které platí i pro vysokoškoláky. Lékařskou péči si zajistěte včas a hlavně v blízkosti koleje či studentského bytu. Nikdy nevíte, kdy se ozve bolavý zub, či přijde čas na přeočkování.
O lékařský výpis požádejte svého praktického lékaře. Za poplatek, který se pohybuje v řádu několika stovek, vám jej buď předá, nebo přímo zašle novému lékaři.
Kolik stojí samostatnost?
Na vysoké škole se pomalu loučíme s dobou, kdy se o nás postarali rodiče. Praní, žehlení, ale i vaření už většinou spadá na nás samotné. Na scénu se ale dostává i otázka vlastních financí. S fází osamostatňování souvisí placení ubytování, stravy, výdajů za školu, ale i zábavu a odívání.
Proto neplýtvejte časem a hledejte brigádu či částečný úvazek. Zapomeňte na výmluvy a denně studujte nabídky práce na internetu, obraťte se na pracovní agenturu a ptejte se známých. Vlastnoručně vydělaných peněz se naučíte více vážit a ani otázka rozumného hospodaření nezůstane opomenuta. A pokud nestudujete medicínu, určitě ve svém zaplněném diáři dokážete vyhradit místo na práci.
Využijte slevu na jízdné
Včas si zařiďte jízdné a využijte studentské slevy. Pokud jste se octli ve velkoměstě a o dopravních spojeních nemáte potuchy, pořiďte si plánek města s vyznačenou dopravou. V těžkých začátcích vám bude osvětlovat cestu.
Čajem ze sáčku vaše kulinářské schopnosti končí? Pak si položte otázku, zda-li není na čase se posunout dál. Maminčina vývařovna není na koleji dostupná a hodit se vám budou především rychlé a levné recepty. Experimentujte s dostupnými ingrediencemi a naučte se uvařit chutná, ale časově nenáročná jídla. A kuchyni po sobě nezapomeňte řádně uklidit.
Bezpečná zábava
Neopomínejte ani na zábavu a volný čas. Kam se chodí mladí lidé v cizím městě bavit? Kde jsou nejlepší kluby a kde míchají nejoblíbenější drinky? Ptejte se spolužáků a objevujte nové možnosti.
Myslete ale především na svou bezpečnost. V neznámém prostředí ztratíte snáze orientaci a pod vlivem alkoholu budete těžko hledat cestu domů. Držte se přátel, kterým můžete věřit, a v kapse noste neustále mobil.
Umět se o sebe postarat už na vysoké škole nemusí být pro všechny jednoduché. Vždy je ale lepší začít včas. Nechcete ve svém dětském pokoji zapustit kořeny? Vydejte se na novou cestu a objevujte úžasný a svobodný život vysokoškoláka.