Období zkouškového nás často zaskočí dlouhými odstavci textu, které musíme zpracovat k povinným zkouškám. Jak se na ně připravit a spolehlivě je zvládnout vám poradíme v následujícím článku.
Ať se už učíte dlouhý, souvislý text k ústním či písemným zkouškám nebo dokonce k veřejnému přednesu, sepsali jsme pro vás několik tipů, které se vám mohou hodit.
Začněte se učit včas
Klíčovou podmínkou pro naučení se textu bude rozhodně včasná příprava. Pokud si text budete opakovat jednou či dvakrát denně po dobu několika dnů, rozhodně pro vás finální příprava bude o mnoho jednodušší, než kdybyste se text začali učit najednou, den před zkouškou.
Nemusíte se zápisky učit v řádech hodin. Stačí, pokud si text přečtete, pochopíte, o co jde a stručně se v něm zorientujete. Tento princip opakujte například pět dní a den před zkouškou nebo přednesem si pak vynahraďte delší čas na pečlivé studium.
Rozdělte text na menší části
Nejlepší bude, pokud dlouhé odstavce rozdělíte na kratší části. Ty se vám snáze budou učit a zapamatovávat.
Jednotlivé části si pak vždy opakujte dokola. Ve chvíli, kdy budete mít pocit, že danou část dostatečně umíte, přejděte na další a princip opakování a zapamatovávání aplikujte znovu.
Každé části přiřaďte mnemotechnickou pomůcku
Pokud jste si text rozdělili na menší odstavce, přiřaďte si ke každé nějakou pomůcku, podle které si text snadno vybavíte.
Funguje to tak, že si například zapamatujete nejzvláštnější slovo z odstavce, zajímavý fakt nebo třeba počáteční písmena z první věty. Jakmile si vybavíte první větu, snáze vám naskočí celý následující text.
Pokud budete mít u každého odstavce podobnou pomůcku, sestavte si je za sebe. Nespoléhejte ovšem na pouhé zapamatování si textu. Danou látku musíte pochopit a znát souvislosti napříč textem.
Jak se naučit dlouhý text? Čtěte text nahlas!
V rámci učení je vždy nejlepší si látku číst nahlas. A to ať už se jedná o pouhé zběžné překontrolování faktů nebo náročné memorování daných údajů. Čtením si látku nejenom lépe zapamatujete, ale navíc zapojujete i sluch. Další smysl navíc dělá v tomto případě opravdu velký rozdíl.
Přepište si důležité části
Důležité texty je dobré si přepsat. Opět zapojujete nový smysl navíc. Pokud se navíc učíte slovo od slova kvůli přednesu či veřejnému projevu, je dobré text opisovat tak dlouho, dokud nevypilujete všechny drobné chyby a nepřesnosti. A jestli text budete opisovat v ruce nebo na počítači je už na vaší vlastní preferenci.
Jaké tipy pro učení se dlouhých textů a odstavců máte vy? Podělte se s námi!