Patříte i vy k těm idealistům, kteří by chtěli měnit svět k lepšímu? Jedna z nadějných cest vede přes politiku. Jak se do ní ale dostat?
Do politiky se můžete dostat už jako velmi mladí. Své by o tom mohl povídat například Dominik Feri, člen Rady statutárního města Teplice. Ve svých 19 letech je totiž vůbec nejmladším radním v České republice. Ten na svém blogu píše, že úkolem mladých politiků je ukázat svým starším kolegům, že nejsou idioti. A následně pak i veřejnosti. Kde k tomu ale dostanete prostor?
Vstoupit do strany?
Jednou z možností je samozřejmě vstoupit do politické strany, která je vám ideově nejbližší. U většiny našich vlivných politických stran se členská základna spíše zmenšuje, a tak se každý člen počítá. Ovšem pokud si vyberete některou z parlamentních stran, počítejte s tím, že mezi několika desítkami tisíc členů nebude snadné se prosadit. Snazší to může být v některých menších stranách či občanských sdruženích.
Mládežnické politické organizace
Alternativou ke vstupu přímo do strany, přímo určenou pro mladé začínající politiky, je vstoupit do jedné z mládežnických politických organizací. Zde můžete jednak získat zkušenosti s politickou debatou, vystupováním i organizací různých akcí, ale také poznat zajímavé lidi, získat kontakty a třeba se i zviditelnit. Do skutečné strany pak už nebudete vstupovat jako úplný „zelenáč“.
Organizaci byste samozřejmě měli volit podle toho, která je vám ideově nejblíž. Asociace mládežnických politických organizací sdružuje Mladé zelené, Mladé křesťanské demokraty, Mladé sociální demokraty, Mladé lidovce, Mladé konzervativce a TOP Tým. Dále pak existují například Mladí ANO. Všechny strany ovšem svou mládežnickou organizaci nemají. Možností je pak také vstoupit do nějakého nepolitického aktivistického sdružení.
Vysoká škola
K nastartování vaší politické kariéry vám může pomoci i vysoká škola. Jaký si vybrat obor? O politice se nejvíce dozvíte na politologii, ovšem pokud se ovšem podíváte na naši politickou scénu, moc politologů tam nenajdete. Naopak uvidíte spoustu právníků, ekonomů, ale i třeba lékaře, lidi s technických vzděláním nebo politiky bez vysokoškolského vzdělání.
Žádné specifické vzdělání tak potřeba není, ovšem obor studia byste měli volit podle toho, v jakých politických otázkách se chcete angažovat. Vaše znalosti vám pak značně pomohou, až budete prosazovat své politické návrhy. Důležité je ovšem sledovat nejen svůj obor, ale i aktuální otázky, kterými politický svět momentálně zaobírá. Na vysoké škole také můžete vstoupit do některého z více či méně politicky zaměřených studentských spolků.
Kandidujte v komunálních volbách
Možná vás překvapí, že v malých obcích se lidé do zastupitelstev moc nehrnou. Pokud v nějaké takové bydlíte, s většinou lidí se nejspíš znáte. A jestliže se projevujete jako rozumný člověk, pak máte reálnou šanci na zvolení. Pokud si myslíte, že byste v obecním zastupitelstvu mohli být užiteční, pak není důvod proč nezkusit kandidovat. To můžete udělat už v 18ti letech. Třeba to dotáhnete až na starostu.