Popis je jedním z nejběžnějších slohových útvarů, který se u maturity může objevit. Společně s vypravováním nebo charakteristikou tvoří pomyslný základ, který by měl zvládnout každý středoškolák. Podívejte se, jak na něj.
Popis prostý
Na popisu prostém není nic těžkého – nejčastěji budete popisovat nějakou budovu nebo předmět. Důraz je kladen zejména na srozumitelnost. Neměli byste skákat sem a tam. Ideální je například začít popisem budovy jako celku a postupně mířit k jejím částem.
Popis pracovního postupu
Zvláštním typem prostého popisu je popis pracovního postupu. Tedy například návod, jak vytvořit papírového draka, batikované triko nebo třeba recept. U tohoto typu zadání lze očekávat, že budete mít za úkol napsat text určený do nějakého časopisu. Co to pro vás znamená?
Budete-li mít za úkol napsat popis pracovního postupu určený do časopisu, rozhodně nezačínejte celý text takto: „Nakrájejte mrkev, cibuli a okurku, posolte, dejte na plech…“ Napište jako první pěkný úvod, jímž recept (či cokoli jiného) představíte. Tedy například:
„Nevíte, čím doma pohostit své přátele? Obyčejné chlebíčky s vlašským salátem vás již omrzely? Vyzkoušejte náš tip na netradiční pampeliškovou pomazánku, která si podmaní každého, kdo ji ochutná.“
U popisu pracovního postupu nezapomeňte uvést seznam ingrediencí nebo pomůcek, které bude čtenář pro zhotovení daného výrobku potřebovat.
Charakteristika osoby u maturity na jedničku jako lusknutím prstu
Popis odborný
Při psaní odborného popisu si dejte pozor, abyste se vyjadřovali přesně a střízlivě. Středoškolským evergreenem odborného popisu jsou notebooky, mobilní telefony a podobně, narazit však můžete i na velmi specifické věci, které možná nebudete znát. Od takového zadání raději ruce pryč.
Hned v úvodu se pokuste předmět, jenž popisujete, všeobecně charakterizovat a nastínit jeho funkci. Ve stati postupujte opět strukturovaně, buď od celku k částem, nebo naopak.
Ačkoli byste text měli dělit na úvod, stať a závěr, neznamená to, že musíte napsat přesně tři odstavce a ani o jeden víc. Stať je vhodné dělit do více odstavců a odsazovat tak od sebe jednotlivé myšlenky, v tomto případě popisované části.
V závěru odborného popisu se lze zamyslet nad významem předmětu, o jeho přínosu pro společnost a účelu. Máte nějaké návrhy na jeho vylepšení? Nebojte se je na konci zmínit.
Posledním typem popisu je popis subjektivní, neboli líčení. Podívejte se, jak líčení psát.
Jak psát líčení? Hrajte si se slovy a nebojte se básnických pojmenování