Je tu začátek listopadu a mnohé bolí hlava z toho, že již za necelých 6 měsíců budou skládat maturitní zkoušku. Ale daleko víc lidí si třídí v hlavě myšlenky, co budou dělat po maturitě. Proč nezkusit studium politologie? Podívejte se na 4 typy přijímaček.
Na každé vysoké škole chtějí v přijímacích zkouškách něco jiného. Zde je souhrn všech přijímacích testů a zároveň tipy, jak na ně.
1. Národní srovnávací zkoušky (NSZ)
Společnost Scio vypisuje každý rok hned několik termínů NSZ (národních srovnávacích zkoušek). Nepovede-li se vám tedy test tak, jak byste si představovali, hned napoprvé, můžete zkusit štěstí znovu. Několikrát. Testy se skládají z všeobecného přehledu, z porozumění textu, matematiky a češtiny.
Scio připravuje i přípravné kurzy, kde se dozvíte, jak tyto testy zvládnout co nejlépe.
Jsou dva druhy NZS – OSP (obecné studijní předpoklady) a ZSV (základy společenských věd), které čerpají hlavně z učiva střední školy.
2. Všeobecný přehled
U těchto testů je třeba především dívat se na televizní zpravodajství, číst noviny, sledovat okolní dění a dávat pozor při společenskovědních předmětech na vaší střední škole. Testy převážně čerpají z toho, co se zrovna ve světě děje, a požadují znalost základní oborové terminologie.
3. Pohovor
Všeobecné znalosti o politice, historii a vůbec světě kolem vás jsou očekávány i u ústního pohovoru. Připravte si navíc i odpověď na otázku, proč vlastně politologii chcete studovat, čím vás zaujal právě tento obor a jak byste s ním v budoucnosti chtěli naložit.
4. Jazykové testy
Znalost alespoň jednoho světového jazyka je alfou a omegou snad všech škol. Za jazykové testy navíc lze získat opravdu velký počet bodů, jenž vám může výrazně pomoci v celkovém skóre. Proto na jazyky nekašlete a pokud si v nich nejste jistí, najděte si dobré jazykové kurzy.