Jak přežít nudu v práci? 6 možností, co si s nezáživnou brigádou počít
Vendula Pazderová
29. 7. 2014
Jako studenti často musíme vzít brigády, které nepatří zrovna mezi ty nejzábavnější. Administrativa, telefonování, kopírky a scannery… Ostatní vám tvrdí, jak se taková praxe bude v budoucnu hodit. Vy však máte pocit, že v práci neděláte skrz naskrz nic užitečného. Ubíjející, že ano?
Jako první se můžete zkusit zamyslet nad následujícím: Říká se, že se nudí jen nudní lidé. Na druhou stranu není žádná ostuda dělat nudnou práci. Můžete k tomu mít tisíce důvodů. Nesehnali jste nic lepšího, neodhadli jste náplň práce a mysleli jste si, že vás to bavit bude, nebo si prostě jen chcete touto zkušeností projít.
Zamyslete se také nad tím, proč danou práci děláte a co z ní máte. Pokud vás nenapadlo nic jiného než peníze, je to škoda, ale i s takovou motivací se dá pracovat (doslova). Zvláště není-li vaším problémem s prací nic jiného než to, že se v ní nudíte.
Udělejte si z práce bojovku
Každý splněný úkol vás posouvá blíž ke splnění dalšího úkolu a ten vás zase posouvá blíž ke konci pracovní doby. Zkuste si v práci ráno vypsat na papír seznam věcí, které ten den musíte splnit. Následně si je očíslujte podle toho, které chcete plnit dřív a které později. Berte v potaz prioritu jednotlivých úkolů; hořáky udělejte spíš dřív než později, zároveň si ale denní náplň práce namixujte tak, aby vám na odpoledne nezbylo jen to nejnudnější.
Zkuste povzbuzující hudbu
Ve spoustě kanceláří nebo prodejen (nebo jakýchkoli jiných pracovišť) běžně hraje hudba. Zjistěte, jestli byste pro jednou nemohli vybrat playlist vy. Jistě máte také nějaký oblíbený typ hudby, která vás vždy povzbudí, zvedne vám náladu a dodá pocit, že váš život přece jen za něco stojí. Přesně takovou oceníte i v práci.
Přátelská rada: z vlastních zkušeností nedoporučujeme pouštět si vaše nejoblíbenější kapely. Hrozí, že by se vám v hlavě až příliš spojily s prací, a tím by se vám později zhnusily. Volte spíš vaše středně oblíbené hudebníky.
Važte si drobností
Představovali jste si, že se budete moci víc seberealizovat a rozvíjet se, jenže místo toho děláte věci, které vaši kreativitu a chuť do života spíše ubíjejí? Soustřeďte se víc na detaily. Nikdo nebude umět narovnat dokument ve scanneru tak dobře jako vy. Nikdo nebude umět naleštit výkladní skříně jako vy. Například.
Dejte najevo, že byste rádi měli víc povinností
Nečekejte, až si šéf všimne, že nemáte co dělat. Zkuste si sami říct o víc práce. Dejte (decentně) najevo, že nemáte co dělat a cítíte se neužiteční a frustrovaní. Musíte však opatrně. Hrozí, že si zaměstnavatel uvědomí, že vaši pracovní pozici vlastně může zrušit, a vy se tak ocitnete bez brigády.
Pokud šéf dobře ví, že se nudíte, ale víc práce pro vás nemá, neboť prostě nechodí zákazníci či nejsou zakázky, opatrně zjistěte, zda by mu vadilo, kdybyste se na chvíli věnovali něčemu jinému. U některých studentských brigád to skutečně takový problém není. Jestli budete zírat do zdi nebo do knihy už je v podstatě jedno, ne?
Práce vás nerozvíjí? Rozvíjejte se sami
Máte-li tu exkluzivní výhodu, že vás šéf nesleduje, nebo jste dokonce v místnosti úplně sami, využijte práci k relaxaci nebo samostudiu (ať nezabíjíte čas). Chtěli jste se vždy naučit japonsky? Teď máte jedinečnou možnost v klidu samostudovat a ještě si za to nechat zaplatit. Chtěli jste si přečíst nějaké monumentální dílo jako Hledání ztraceného času? Malý tip: teď na to máte času dost.
Mohli byste na tom být i hůř
Poslední tip, jak vydržet nudu v práci, se přímo nabízí. Až budete zase sledovat ručičky hodinek a pokoušet se myslí zrychlit jejich běh, představte si dělníky, kteří ve vedrech i v dešti pracují na stavbách či zavádí a čistí kanalizace. Mělo by to trochu pomoci.