Univerzity nabízejí mnoho nových příležitostí, situací a výzev. Pro ty, kteří mají problém se stydlivostí, společenskou neohrabaností nebo sociální fóbií ale nabývají nové výzvy poměrně nepříjemných obrysů. Jak využít příležitosti k překonání strachu a nejistoty z mezilidského kontaktu?
1. Nebuďte v tom sami
Celkem jasná rada. Nebo ne? Nejlepší je mít podporu kamaráda, který vás bude doprovázet a pomůže překonat strach z nového prostředí a lidí. Kamaráda, jenž nás vytáhne mezi lidi. Ale co když takového kamaráda v novém městě a na nové škole nemáte? Potom nezbývá, než si nějaké nové udělat. To je rada za všechny prachy, co? Existují způsoby, jak v neznámém prostředí nové lidi poznat.
2. Jednou z cest, jak poznat nové lidi, je dobrovolnictví
Dobrovolná činnost přes některou z místních organizací má jednu nespornou výhodu: lidé v těchto organizacích i lidé, kterým byste pak případně pomáhali, jsou většinou vděční za vaši snahu, a tedy mnohem otevřenější a přátelštější. Pokud o vás budou před vámi samými mluvit, vyberou spíš dobré vlastnosti než ty špatné – a to je pro společensky nejistého člověka k nezaplacení.
Dobrovolná činnost je také většinou mnohem časově flexibilnější než třeba brigády, a tak se dá jednodušeji skloubit se studiem. Navíc pomáhat druhým může člověku dát pocit sebenaplnění.
Zdůrazněme však to může – dobrovolnictví může být totiž i vyčerpávající. Starat se o druhé, když zatím člověk sám nemá nikoho, kdo by se postaral o něj, může vést i k příznakům podobným syndromu vyhoření. To ale neznamená, že je tomu tak vždy. Dobrovolnictví je cenná zkušenost. Pro víc informací můžete navštívit například stránku Dobrovolník.
3. Je důležité umět se odměnit
Není nic špatného na tom se chvíli poddat tomu, co člověk cítí, a být sám. Tlačit se do společenských akcí může fungovat jen pro někoho, zatímco jiný po dni stráveném ve frekventovaných univerzitních prostorách raději zapadne do svého útulného růžku a relaxuje.