Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak prezentovat naše dobré a špatné vlastnosti u pohovoru do zaměstnání

Adéla Lišková

Adéla Lišková

3. 8. 2016

Jaké jsou vaše dobré a špatné vlastnosti? Tak zní jedna z nejobávanějších otázek, které u můžete dostat u pracovního pohovoru. A vezte, že zejména v případě, že s vámi pohovor bude dělat personalista, ji skutečně dostanete. Jaké silné a slabé stránky uvést, abyste zvýšili své šance?

Proč se vás na takovou otázku vlastně ptají? Důvodem může být samozřejmě zájem zjistit, zda jste člověk stvořený pro danou pozici. Ovšem často se personalisté na špatné a dobré vlastnosti (či silné a slabé stránky) ptají takřka automaticky, jelikož testují vaši schopnost zvládnout rutinní pracovní pohovor. I když se vám tedy taková otázka může zdát úplně zbytečná, nepodceňujte přípravu a snažte se z ní vytřískat maximum.

Dobré a špatné vlastnosti – pohovor

Jaké dobré a špatné vlastnosti tedy u pohovoru uvést? Samozřejmě je vhodné přizpůsobit odpověď pozici, na kterou se hlásíte. Zapřemýšlejte tedy nad tím, jaký by podle vás měl být ideální kandidát, a odpověď si připravte podle toho. Pokud ideálnímu profilu neodpovídáte zcela, vyberte to, čemu odpovídáte, a mluvte o tom.

S počtem vlastností to nemusíte nijak přehánět, stačí pokud pár důležitých – jednu špatnou a dvě nebo tři dobré. Zároveň vám zbyde víc času na to, abyste to blíže vysvětlili – například jakým způsobem jste zejména ty dobré využívali v předchozích zaměstnáních. Čím kreativnější odpověď, tím lepší, ovšem je třeba stále udržet jistou souvislost s pracovní pozicí, o kterou máte zájem.

Dobré a špatné vlastnosti u pohovoru – co neříkat

Na druhou stranu není dobré si příliš vymýšlet. Personalisté jsou u uchazečů o práci na zveličování a nafukování kvalit zvyklí, nicméně nemůžete tvrdit něco, co zjevně není pravda již na první pohled. Pokud jste celí rozklepaní a pracovní pohovory jsou vaší noční můrou, nemyslete si, že to není vidět.

Dobré vlastnosti u pohovoru

Pokud se tak hlásíte například na pozici, kde pracujete s lidmi, neříkejte, že jste komunikativní, sebevědomí a umíte si sjednat respekt. Můžete místo toho říct, že jste nekonfliktní, dobře vycházíte s lidmi a dokážete pracovat v týmu. Jestliže jde o vedoucí pozici, můžete říct, že máte smysl pro organizaci a plánování.

Ať už však řeknete cokoli, měla by to být alespoň trochu pravda. Pokud nedokážete najít žádné vlastnosti, které skutečně máte a zároveň jsou dobrým předpokladem pro onu pozici, pak zvažte, zda byl skutečně dobrý nápad se na ní hlásit.

Špatné vlastnosti u pohovoru

V čem jsme dobří, dokážeme vymyslet víceméně všichni, ovšem s druhou částí otázky to může být horší. Jaké tedy uvádět slabé stránky? Nejvhodnější je říct něco, co pro výkon dané pracovní pozice nebude představovat znatelný problém, případně by to mohlo v daném kontextu mohlo být bráno i jako klad. U kterékoliv pozice je každopádně nevhodné odpovídat, že jste líní, nespolehliví, anebo že o žádné nevíte.

Při odpovědi se nebojte ukázat, že na svých slabinách pracujete – například pokud budete v práci používat angličtinu jen v písemné formě, můžete říct: nejsem úplně spokojený se svým mluveným projevem, proto navštěvuji kurzy anglické konverzace. Pokud při pohovoru padne otázka na vaše špatné vlastnosti, uveďte pro začátek pouze jednu. Ovšem personalisté se často ptají na další, proto mějte v záloze alespoň dvě další.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak prezentovat naše dobré a špatné vlastnosti u pohovoru do zaměstnání