Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak odpovědět na nabídku brigády? Vybrali jsme 10 tipů, co a jak napsat

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

27. 5. 2017

Našli jste na internetu nabídku skvělé brigády, která je přesně pro vás. Jenže co vlastně napsat do odpovědi? Pro některé je to obzvlášť tvrdý oříšek. Vybrali jsme 10 tipů, které by vám odpovídání na inzeráty měly usnadnit.

1. Jak e-mail začít?

Ačkoli se ve většině příruček dočtete, že standardní oslovení zní „Vážená paní, vážený pane“ či „Vážení“, většina uživatelů volí v e-mailech obyčejné „Dobrý den“. Rozhodněte se podle typu společnosti, do níž píšete. Znáte-li jméno osoby, které vaše zpráva přijde, doporučujeme použít první možnost. Oslovení „Vážený pane Nováku“ znít lépe než „Dobrý den, pane Nováku“.

2. Pošlete vše, co je třeba

Odpovídáte-li na inzerát, důkladně si přečtěte, co všechno máte poslat. Vyžaduje po vás zaměstnavatel životopis i motivační dopis, a vy jste poslali jen CV? Bravo! Ukázali jste, že neumíte splnit ani ten nejsnazší úkol.

3. Pište jednoduše a neutrálně

Nikdy si nemůžete být jistí, zda je příjemcem odpovědi osoba vašeho věku nebo ne. Proto se v každém případě snažte o neutrální a střídmý projev. Pokud nejste žádní pravopisní experti, zkontrolujte si výrazy, u jejichž pravopisu si nejste jistí, ve slovníku spisovné češtiny.

4. Co a jak s životopisem?

Že se životopis dává do přílohy a ne do těla e-mailu, je asi všem jasné. Přemýšleli jste ale už někdy na tím, v jakém formátu ho posíláte? Bojíte se rozházených odstavců nebo posunuté fotky? Chcete-li si být jistí, že se personalistovi vaše CV zobrazí přesně tak, jak jste si ho u sebe v počítači vyštelovali, převeďte ho do formátu PDF.

5. Když o životopis není zájem

Jedná-li se o malou studentskou brigádu, často životopis není požadován. Přesto je vhodné se alespoň ve zkratce představit. Napište, jak se jmenujete a co studujete nebo jste vystudovali. Pokud už máte zkušenosti s prací podobnou té, o niž se ucházíte, rozhodně to zmiňte.

5 tipů na závěr:
6. Za „s pozdravem“, „zdraví“ či „s přáním hezkého dne“ a podobnými výrazy se nepíše čárka, jelikož nejde o větu. Je to logické, přesto jde o jednu z nejčastějších chyb.
7. Neptejte se hned v prvním e-mailu na plat. Taková otázka může počkat na pohovor. Pro začátek se snažte prodat sami sebe.
8. Jak se prodat? Třeba tím, že zmíníte své vlastnosti, které se pro danou práci skvěle hodí.
9. Není důležité jen to, co napíšete, ale i jak to napíšete. Pokud se chlubíte smyslem pro detail nebo precizností, dejte si dvakrát tak velký pozor, zda neposíláte zprávu s překlepy.
10. Dáte-li do přílohy CV i motivační dopis, je to sice úžasné, ale tělo e-mailu nenechávejte prázdné. Minimálně pozdravte, řekněte, proč píšete a co posíláte.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak odpovědět na nabídku brigády? Vybrali jsme 10 tipů, co a jak napsat