Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak napsat životopis anglicky? Známe 6 částí, jež by měl obsahovat

Redakce

Redakce

7. 5. 2013

Pokud chcete pracovat pro mezinárodní nebo zahraniční firmy nebo případně vyjet do zahraničí kvůli studiu, jistě oceníte přehledný návod na to, jak zvládnout CV anglicky. Stačí se držet několika jednoduchých rad.

4 rady, na co si dát pozor

  • Nemluvte o sobě v první osobě, ale jako o kandidátovi. Tedy například: „Motivated candidate, interested in …“.
  • Pečlivě rozlišujte mezi britskou a americkou angličtinou, v žádném případě nemíchejte specifické britské výrazy do životopisu směřujícího do Spojených států a naopak.
  • Dejte si pozor na formální zápis data.
    Například 2.července 2012 můžete v britské verzi zapsat jako 2nd July 2012 nebo 02-07-12.
    americké verzi July 2nd, 2012  nebo 07-02-12.
  • Nikdy není na škodu nechat si svůj výtvor zkontrolovat od rodilého mluvčího, případně učitele angličtiny.

Váš životopis by měl obsahovat tyto části:

1. Personal details / Personal data

Jméno, Příjmení, kontaktní údaje (adresa a telefonní číslo) UK verze – datum narození, národnost, pohlaví a rodinný status. Ovšem pozor, v životopise mířícím do USA tyto informace kvůli antidiskriminačním zákonům uvést nesmíte, stejně tak nesmíte přiložit vaši fotku.

2. Career Objective (UK) / Professional Objective (UK) / Career Planning (USA)

Tato část CV je nepovinná, ale  se hodí ji uvést, protože zaujme rekrutora. Jedná se o krátký popis vašich schopností, dosavadních úspěchů a vaší osobní motivace. Nejlepší je udělat krátké shrnutí do dvou až tří řádků, případně bodů.

3. Education

Seřaďte vaše dosavadní tituly (diplomy?) od nejstaršího až po ten nejnovější, jako nejstarší uvádějte maturitu. V případě UK upřesněte, co a s jakými výsledky jste studovali. V USA uvádějte pouze vysokoškolské diplomy, nikoli maturitu. Do této části patří také jazykové schopnosti (Foreign languages, případně Languages and skills). Upřesněte vaší jazykovou úroveň, doložte jí výsledky z jazykových testů (TOEFL, TOEIC, FCE, CAE, …), případně dlouhodobými pobyty v zahraničí.

4. Work experience

Seřaďte své dosavadní pracovní zkušenosti od té nejnovější až po ty nejstarší. Zmiňujte pouze takové zkušenosti, které nějakým způsobem korespondují s oblastí činnosti, kvůli níž CV sepisujete. Pokud se tedy chystáte například na jazykovou stáž, je celkem zbytečné zmiňovat brigádu, během které jste doplňovali zboží v Tescu.

5. Interests / Extracurricular activities / Miscellaneous

Zde máte prostor k popsání svých mimoškolních a nepracovních aktivit, tedy sportů, zálib a všemožné jiné dobrovolné činnosti. Tato sekce vypovídá o vaší osobnosti, tedy vám snadno pomůže odlišit se od ostatních kandidátů, věnujte jí proto dostatek péče.

6. References

Sem patří kontaktní informace na osoby, na něž se rekrutor může obrátit v případě, že si bude chtít něco z vašeho životopisu ověřit či se o dozvědět více informací. Není úplně od věci vaše referenty předem informovat, že je kvůli vám někdo možná bude kontaktovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak napsat životopis anglicky? Známe 6 částí, jež by měl obsahovat