Menu
StudentMag
Maturitní slohová práce

Jak napsat vypravování? 3 rady, s nimiž vždy uspějete

Redakce

Redakce

3. 4. 2022

Vypravování je jeden ze základních slohových útvarů a setkal se s ním každý jistě již na základní škole. Slohové práce jsou pro mnohé žáky i studenty noční můrou. Přinášíme vám užitečné rady, jak napsat lehce a rychle vypravování, a co by v něm určitě nemělo chybět.

1. Promyšlení tématu

Nejprve se musíte sami rozhodnout, o čem vlastně chcete vypravovat. Co má být tématem vaší slohové práce. Ideálním předmětem k vypravování jsou různé dobrodružné příběhy, příběhy podivných, zajímavých či komických setkání.

Pakliže se vám v poslední době nepřihodila žádná věc, o které byste chtěli vypravovat, můžete si svůj příběh vymyslet. Lze vypravovat originálně nějaký pohádkový příběh, nebo se můžete inspirovat ve fantasy.

2. Chronologie příběhu

Když si vymyslíte téma svého vypravování, měli byste si rozvrhnout, jak ho zpracujete. Jednoduchý a osvědčený princip je, že se budete přidržovat časové osy. To znamená, že vypravujete příběh tak, jak se skutečně odehrál. Tak vypadá i obecná kompozice slohových útvarů:

Úvod

Nejprve čtenáře seznámíte s prostředím, popřípadě postavami, které budou ve vašem příběhu figurovat. Je to krátké uvedení do situace.

Stať (zápletka, vlastní příhoda)

Postupně přejdete k jádru celého příběhu – odhalíte zápletku příběhu. Dobré je, když se pokusíte děj v tomto okamžiku vygradovat, vystupňovat problém. To je například ono komické setkání nebo vylekání se, dobrodružný zážitek a tak dále. Na tuto část vypravování je kladen největší důraz.

7+5 tipů, jak psát úvahu. Neplácejte jednu myšlenku přes druhou

Závěr

V poslední části vypravování by mělo přijít rozuzlení zápletky, popřípadě nějaké poučení. Kupříkladu poté, co jste se vylekali podivných a strašidelných zvuků v temném lese, jste zjistili, že se v listí proháněl pouze zajíc, který byl z vás stejně vyplašený jako vy z něho.

3. Tipy na ozvláštnění vypravování

Gradace

Důležitou součástí vypravování je gradace. Gradace vzbuzuje napětí a zajišťuje tak pozornost čtenáře. Vystupňovaní problému můžete dosáhnout několika způsoby. Účinný a jednoduchý prostředek k vytvoření napětí je zkrácení vět a tvoření vět jednoslovných. Kupříkladu: Najednou ticho. Pak záblesk. Rána!

Přímá řeč

Ve vypravování by neměla chybět přímá řeč. Například hrdina vašeho příběhu potká člověka, kterého se ptá na cestu.

Zvládněte maturitní slohovou práci na jedničku. Víme, jak probíhá

Otázky, výzvy, apely

Ve svém vyprávění se pokuste vtáhnout čtenáře do děje. Pomohou vám k tomu výzvy, otázky a apely směrem ke čtenáři. Jsou to například věty typu – no, dokážeš si to představit, to mi nebudeš věřit! Jistě přijdete i na mnohé další a vaše vypravování tak bude o to poutavější.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Jak napsat vypravování? 3 rady, s nimiž vždy uspějete