Seminární práce je náročnou zkouškou studenta, prověřuje znalost tématu i schopnost psát odborný text. Studenty stojí mnoho úsilí. Připomeňme si, jak při psaní postupovat a čemu se vyhnout.
Největší chybou při psaní seminární práce je plagiátorství. Tohle kopírování či vydávání cizí práce za svou je sice úsporou času, ale vede ke špatnému hodnocení a v některých případech dokonce i k ukončení studia. Soustřeďme se jen na vlastní práci s citacemi a odkazy na jiné práce, na jiné autory.
Výběr tématu je klíčový
Velkou pozornost musíme věnovat samotnému výběru tématu. Aby nebylo pojato příliš široce, ale ani příliš úzce. K dané problematice také potřebujeme dostatečné množství literatury, ve které se musíme zorientovat a nastudovat ji. Abychom si ušetřili čas, je potřeba si vše předem promyslet, vytvořit plán, sepsat pracovní osnovu. Zajistíme si tím tematickou návaznost jednotlivých kapitol.
Stavba seminární práce
V úvodu formulujeme svou hypotézu, předpoklad, očekávání. V hlavní části hypotézu porovnáme s nastudovanou literaturou. Nevytváříme však kompilát. Nelepíme k sobě texty různých autorů, abychom je pak vydali za své. Spíše komparujeme, porovnáváme různé zdroje, na něž v poznámce pod čarou odkazujeme. A především přidáváme vlastní názory a myšlenky. V závěru odhalíme vlastní výzkum, kterým podpoříme nebo vyvrátíme původní očekávání.
Zpětná kontrola
Práci si několikrát přečteme. Zaměříme se na kontrolu stylistickou, gramatickou i formální, abychom nezapomněli na případné přílohy práce a čestné prohlášení, že jsme práci vypracovali samostatně. Ke kontrole se vrátíme s odstupem času, třeba druhý den. Jistě najdeme chybu, kterou jsme dříve pro únavu přehlédli.
I když vás bude tlačit čas, mějte na paměti, že plagiátorství je trestný čin a rozhodně by se vám nemusel vyplatit. Pečlivě citujte a na kontrolu zdrojů si vyhraďte čas navíc. Pokud se na psaní nemůžete soustředit, zavřete se do studovny, kde je člověku mezi pilnými spolužáky trapné nic nedělat.