Elektronická komunikace s vyučujícími je nedílnou součástí studentského života. Napsat email profesorovi ovšem není tak triviální záležitostí, jak by se mohlo zdát. Jak se vyhnout nejčastějším chybám?
Na střední škole obvykle studenti komunikují se svými učiteli přes email velmi málo. Koneckonců se tam musí chodit každý den, a tak lze drtivou většinu věcí vyřešit osobně. Na vysoké škole se ovšem potřeba elektronické komunikace rapidně zvyšuje. Nejenže tam obvykle studenti moc nechodí, ale ani profesoři často nejsou k zastižení osobně. Pak nezbývá než vyučujícímu napsat email.
Jak oslovit učitele
Problém se obvykle vyskytne hned na začátku psaní emailu. Jak vyučujícího oslovit? Na střední je celkem matoucím zvykem říkat všem učitelům profesoři, i se jedná o vysoký akademický titul, kterým v drtivé většině nedisponují.
Akademické tituly
Email vyučujícímu by měl začínat Dobrý den, pane inženýre (docente/doktore/profesore…). Důležité je, aby se jednalo o nejvyšší dosažený titul. Někteří vysokoškolští učitelé jsou na to velmi hákliví, takže si pořádně zkontrolujte, zda pan inženýr už náhodou není pan doktor nebo pan doktor už náhodou není pan docent. To už by pak bylo lepší samotné Dobrý den.
Školní e-mail
Pokud se chystáte napsat email profesorovi, pošlete ho ze své školní adresy. Jednak vás vyučující bude moci v informačním systému ihned identifikovat a jednak máte jistotu, že vaše zpráva neskončí ve spamu. A jednak je to prostě vhodnější. Pro jistotu však raději vždy uvádějte název či identifikaci předmětu, případně čas cvičení, které u daného vyučujícího navštěvujete. V předmětu emailu se snažte vystihnout, kvůli čemu učiteli vlastně píšete.
Pravidla formálního emailu
Email pro učitele je ze své podstaty formální záležitost. Měli byste jej tedy napsat zdvořile, spisovně a pokud možno bez gramatických chyb. V komunikaci s vyučujícími určitě není vhodné používat smajlíky.
Email by neměl být příliš dlouhý, měl by mít maximálně několik vět. Uvědomte si tedy, co po dotyčném vlastně chcete a vyjádřete vaši žádost jasně a stručně. Na závěr napište něco zdvořilého, jako například Děkuji a přeji hezký den. Pokud máte nějaký složitější problém, raději se za vyučujícím zastavte na jeho konzultačních hodinách.
Kdy vyučujícímu nepsat
Ještě než se rozhodnete napsat učiteli email, ujistěte se, že danou informaci nemůže získat jinde (například na stránkách školy, v sylabu předmětu, na studijním oddělení, případně od spolužáků). Většina z nich má svých starostí dost a e-maily s dotazy, na které si snadno můžete odpověď zjistit sami, případně je několikrát zodpovídali již na přednášce, je akorát rozčilují.