Chybí vám finance a porozhlížíte se proto po půjčce? Prozradíme vám, jak získat nejlepší úrokovou sazbu. Možností je totiž mnohem více, než se zdá, často můžete díky své urputnosti ušetřit mnoho peněz.
Kolik peněz vlastně potřebujete?
Hned na úvod byste si měli ujasnit to vůbec nejdůležitější, a to částku, kterou si potřebujete půjčit. Pokud se rozhodnete využít půjčku třeba na financování nového automobilu, je důležité pečlivě zvážit požadovanou částku. Nikdy byste si neměli půjčovat více, než je nezbytně nutné. Čím vyšší je půjčená částka, tím se stáváte jako dlužníci rizikovějšími. Z toho důvodu pak může růst i úroková sazba, kterou vám finanční instituce nabídne.
Vyhodnotí-li finanční instituce půjčku jako rizikovou, mohou zejména u krátkodobých či spotřebitelských půjček bez zajištění (nebavíme se tedy například o hypotékách) úrokové sazby strmě růst.
Jestliže ale naopak banka či nebankovní instituce vyhodnotí, že částka, o kterou žádáte, je přiměřená a riziko nesplacení je nízké, pravděpodobně se můžete dočkat úroku velice příznivého. Jen o něj musíte zabojovat.
Na pobočku už nemusíte
U většiny bank i nebankovních finančních institucí je dnes samozřejmostí půjčka online. Přes internet si můžete udělat prvotní průzkum toho, jaké sazby jednotlivé společnosti nabízejí a na jakou půjčku můžete dosáhnout.
Kromě sazby samotné věnujte pozornost i tzv. RPSN. Jde o hodnotu, která udává skutečné procentuální navýšení dlužné částky za jeden rok. Kromě úrokové sazby v ní mohou být zahrnuty i různé poplatky s úvěrem související.
Pokud se vám některá z nabídek líbí, můžete si vyplnit žádost o úvěr. Teprve poté zjistíte, jakou úrokovou sazbu, resp. RPSN, vám konkrétní společnost skutečně nabídne. Zejména ve své domovské bance často můžete na úvěr dosáhnout velice rychle. Banka již může mít z pohybů na vašem účtu přehled o vašich měsíčních příjmech a půjčky do určité hodnoty tak můžete mít předschválené. U konkurence, která vás ještě nezná, naopak zpravidla budete muset doložit své příjmy, abyste na zajímavější úrokové sazby dosáhli.
Nebojte se zabojovat o nižší úrok
Banky i nebankovní finanční instituce vydělávají mimo jiné na tom, že půjčují peníze. Proto je přirozené, že vám samy od sebe zkusí nabídnout úrok sice konkurenceschopný, ale nikoliv nejnižší možný. Nebojte se proto na předběžný návrh zareagovat odmítavě a požádat o úrokovou sazbu výhodnější. Často dokážete sazbu o cenné desetinky procenta snížit.