Nejdůležitější částí životopisu jsou samozřejmě vaše pracovní zkušenosti, schopnosti a dovednosti, i na formální stránce se ovšem dá leccos pokazit. Stačí nevhodná fotka a váš životopis letí do koše, jakkoliv skvělý kandidát jinak jste. Jak má tedy správně vypadat grafická úprava životopisu?
Grafická úprava životopisu – barevný, nebo černobílý?
Životopis vás sice do jisté míry reprezentuje, ovšem při jeho tvorbě myslete na to, že nejde o umělecké dílo, které má vyjádřit vaší bujnou fantazii. Životopis musí působit především profesionálně, nikoli výstředně, přílišnou kreativitu si tedy nechte až do samotné práce. Nechte jej tedy raději černobílý; jediné, co může být barevné, je fotografie (i tu ovšem můžete nechat černobílou).
Grafická úprava životopisu – fotografie
Když již byla řeč o fotografii, máte ji do životopisu vůbec dávat? Není to samozřejmě povinnost, ovšem mnohdy vám přiložená fotografie může přidat pár bodů navíc. Jedná se zejména o pozice, kde firmu jistým způsobem reprezentujete (recepční, prodejní asistentka apod.). V některých inzerátech je dokonce výslovně požadována. Pokud tedy máte vhodnou fotografii, pak ji tam dejte. Na druhou stranu, lepší žádná než nevhodná fotografie.
Jak by teda měla vypadat? Nejlépe tak, aby působila jako průkazová fotografie. Neměla by působit tak, jakože jste ji vytáhli z rodinného alba, zkrátka, že je z vašeho soukromého života. Fotografii v životopisu umístěte ke jménu a osobním údajům. Měla by být pouze jedna a ne příliš veliká – klasický obdélníkový portrét by na výšku neměl přesahovat 5 cm.
Grafická úprava životopisu – písmo
Co se týče písma, vyvarujte se používání okrasných typů, s klasickými Times New Roman či Arial si bohatě vystačíte. Můžete samozřejmě zvolit i jiné, ovšem font by měl být především dobře čitelný. Pokud chcete použít více fontů, nepřehánějte to – maximum je 3. Jestliže chcete něco zvýraznit či oddělit, používejte především tyto prostředky:
- velikost
- kurzíva
- odrážky
- podtržení
- ztučnění
- umístění
Z toho vyplývá, že v grafické úpravě životopisu by se vlastně měli vyhnout nadstandardním grafickým prvkům, jako jsou vzory, pozadí, vodoznaky, proužky a čáry. Nepřehánějte to ani s velikostí písma – zlatým standardem je velikost 12, pro nadpisy můžete použít velikost 14.
Grafická úprava životopisu – další tipy
- Životopis odesílejte ve formátu PDF. Personalista může používat jiný textový editor, než vy, a text, který máte vy ve Wordu perfektně poskládaný, by se mohl zobrazit jinak. V PDF vše zůstane tam, kde to má být.
- Nepoužívejte zarovnání. Ani v životopise, ani v korespondenci. To se hodí v případě, že píšete knihu nebo závěrečnou práci.
- Jako inspiraci použijte šablony či vzory životopisu. Na internetu jich najdete spousta. Nemusíte je přímo použít, ale získáte alespoň představu o tom, jak to má zhruba vypadat.
- Nic nezkazíte strukturovaným životopisem podle evropských norem. Tzv. životopis Europass získáte zdarma a online pouhým vyplněním šablony. Europass je navíc k dispozici ve všech jazycích EU, bude vám tedy hodit, pokud po vás vyžadují životopis v cizím jazyce.