Menu
StudentMag
Cizí jazyk

Jak jsou na tom Evropané s cizími jazyky? Podívejte se na statistiky

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

9. 4. 2014

Evropa je multikulturní kontinent více než kterýkoli jiný. Má nespočetně jazyků a ještě více nářečí. V jednom městě se můžete setkat hned s pěti světovými jazyky rozšířenými stejnou měrou. Bez dalšího jazyka se zkrátka neobejdete, ale jak si na tom stojí Evropa jako celek? 

Podle výzkumu Eurostatu plynule hovoří jedním cizím jazykem více jak polovina dotázaných obyvatel EU. Tento trend se za posledních deset let zvedl o 9 %.  Navíc si celých 83 % Evropanů myslí, že umět mluvit více jazyky je výhodné. A s tím nelze nesouhlasit.

kolik-evropanu-hovori-plynule-cizimi-jazyky-graf

Kolik Evropanů hovoří plynule cizími jazyky? Zdroj: eurostat.eu

Nejrozšířenější jazyky v Evropě

Tady je jasně vidět, že angličtinou sice hovoří více obyvatel, zato němčina má mnohem početnější skupinu rodilých mluvčí. Takže se častěji setkáte s rodilým Němcem nežli Angličanem. A pokud mluvíte německy, tak je to jednoznačné plus.

Nejrozšířenější jazyky v Evropě

Nejrozšířenější jazyky v Evropě. Zdroj: eurostat.eu

 A jak to je s jednotlivými jazyky?

Dřívější výzkum agentury Eurostat sledoval, kolik procent studentů se učí jednotlivé jazyky. A to jak v povinných, tak v nepovinných předmětech. Nabízíme vám přehledné porovnání průměru celé evropské osmadvacítky a Česka. Vybrali jsme dva nejdůležitější a nejrozšířenější jazyky, angličtinu a němčinu. Ty se na školách, hlavně těch základních, vyučují nejčastěji. Jak jste na tom s jazyky vy?

FOTO: Graf2

Kolik % studentů se na školách učí angličtinu? Zdroj: eurostat.eu

 

FOTO: Graf1

Kolik % studentů se učí němčinu? Zdroj: eurostat.eu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak jsou na tom Evropané s cizími jazyky? Podívejte se na statistiky