Menu
StudentMag
Studentské finance

Jak hospodařit s penězi. Osvojte si zásady, s kterými už nebudete švorc

Klára Hyláková

Klára Hyláková

6. 3. 2017

Neumíte vyjít s penězi, a to obzvláště při studiích? Správně hospodařit se ovšem můžeme naučit my všichni, a to ať už s nízkými nebo vysokými příjmy.

Studentské příjmy se mohou na vysoké škole stát nečekaným problémem. Pokud vaše výdaje budou vyšší a vyšší, brzy se dostanete do situace, kdy nebudete moci platit nájem či běžné nákupy. Podívejte se na naše tipy, která vám snadno poradí, jak finanční náklady a výdaje zvládat.

Zapisujte si příjmy i výdaje

Ať už budete vše zapisovat na papír nebo si stáhnete šikovnou mobilní aplikaci, zapisujte si vaše příjmy a výdaje. Jen tak budete mít reálný přehled, na čem utrácíte nejvíce a kde byste mohli ideálně ušetřit. Pokud se vám nějaké položky navýší, budete moci velmi dobře odhadnout, jaký dopad to bude mít na váš rozpočet.

9 rad k nezaplacení, jak ušetřit za jídlo

Stejně tak je to důležité pro to, abyste zjistili, zda náklady nepřevyšují vaše příjmy a na jak dlouho vám tedy hypoteticky vaše úspory vydrží.

I zapisování příjmů je důležité. Kolikrát se vám stane, že při návštěvě babičky dostanete nějakou tu stovku. Pokud se toto děje častěji, jsou to často peníze, o kterých si neuvědomujeme, že je máme. Je ale dobré vědět, jak skutečně velká je podpora, kterou od rodiny máme. Zkuste žít tak, abyste se nemuseli na tyto peníze spoléhat.

Jak vyjít s výplatou? Přečtěte si 5 tipů, díky nimž konečně ušetříte

Zorientujte se v cenách

Není neobvyklé, že studenti nemají moc přehled o optimálních cenách zboží. Není se čemu divit, donedávna se o veškeré nákupy starali rodiče. Jaká je tedy optimální cena za bochník chleba, sýr, či mléko? Pokud si nejste jistí, můžete si začít pro začátek zapisovat ceny, za které nakupujete potraviny v různých obchodech a naučit se je srovnávat. Možná zjistíte, že zbytečně vyhazujete spoustu peněz do koše v drahých obchodech!

Plaťte hotovostí

Jakmile budete muset zaplatit reálnými penězi, útratu si spíše rozmyslíte a budete více přemýšlet nad hodnotou peněz. Jednoduché pípnutí kartou nás často bohužel svádí k vyšším výdajům.

Část peněz si vždy dejte na stranu

Každý měsíc si vždy pokuste dát část příjmu na oddělený účet nebo v případě reálných bankovek do obálky. Využít můžete princip takzvaných „desátků“, kdy si schováte vždy 10% příjmů. To vám zajistí, že si do budoucna našetříte alespoň malou část peněz.

Také se naučíte, že je dobré přemýšlet na možnými nečekanými výdaji a nežít tzv. z ruky do pusy. V budoucnu tak můžete ušetřit, protože se v případě nečekaných výdajů budete moci vyvarovat velmi nevýhodným půjčkám.

Plánujte dopředu

Ať už se jedná o nákupy nebo večírky s přáteli, vždy si dopředu naplánujte, kolik můžete utratit za nákup nebo kolikrát si můžete dovolit vyrazit ven. Jen tak se můžete spolehnout na to, že vás na konci nepřekvapí mínusová částka na účtě.

Jak si udělat pořádek v životě a začít cestovat. Buďte minimalistou

Osvojte si méně nákladný životní styl

Tolik trendy minimalismus učí nejen novému módnímu stylu. Minimalismus je výhodný i z pohledu finančního. Tento styl se zakládá na tom, že méně je více a má za cíl osvobodit se od světa materialismu. Své následovatele chce naučit štěstí i bez zbytečných párů bot či nákladných šatů a právě v tomto směru je minimalismus i méně finančně nákladný. Zkuste žít s málem, poznejte opravdu svobodný a šťastný život a uvidíte, že se brzy vymaníte ze spárů reklam a komercializace.

Hledejte možnosti, kde ušetřit

Vždy než za něco zaplatíte, zvažte, zda je to nezbytné či zda není možné danou věc získat levněji. Například je opravdu nutné si kupovat nové učebnice na pár měsíců, když si můžete koupit použité či si je zapůjčit v knihovně? Je nutné chodit na obědy do restaurace, když si můžete připravit chutný a mnohem levnější oběd doma? Zkuste některé naše tipy na levná jídla pro studenty.

Jak se svými penězi hospodaříte vy? Máte nějaké skryté tipy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak hospodařit s penězi. Osvojte si zásady, s kterými už nebudete švorc