Tento rok je jako prokletý. Vysokoškoláci mají opět od začátku semestru zavřené školy a veškerá výuka probíhá distanční formou, většinou v online prostředí. Tento způsob vzdělávání má určitě své výhody – možnost podívat se na přednášku ze záznamu, vstávat těsně před vyučováním… Vysokoškolským studentům však chybí sociální kontakty, nebo si stěžují na to, že jim distanční studium celkově zabere mnohem více času.
To vše může být demoralizující. Silná vůle je v tomto období ještě potřenější než při klasickém denním studiu. Nenechte se tedy ovlivnit nepříznivou situací a zkuste se udržovat v psychické i fyzické pohodě i nadále. Jak na to?
Zorganizujte si den
Důležité je si uchovávat pravidelné návyky. Vstaňte ráno dostatečně včas před začátkem vyučování, nasnídejte se, umyjte si zuby, převlékněte se, stejně jako kdybyste šli do školy. Může se to zdát úsměvné, ale řada lidí na tyto věci postupně zcela rezignuje, a to opět vede psychickým problémům spojeným s izolací.
Nerezignujte na základní návyky, jako je třeba čištění zubů. Zdroj: Pixabay.com
Při nepravidelné výuce to může být problém, ale díky vašemu režimu se vám nestane, že budete přednášku sledovat ještě v posteli. I to je možnost, ale pokud už je to každý den, tak se jednoho dne může dost dobře stát, že už z té postele nevstanete.
Hýbejte se
Ztráta možnosti aktivně sportovat je pro řadu mladých lidí velkým problémem. Pohyb udržuje naše tělo fit a kromě toho mu dodává tolik potřebnou energii, která nám slouží k tomu, abychom zvládli další dny samostudia. Zkuste proto využít delší pauzy mezi jednotlivými předměty či samostudiem a zacvičte si. Pomohou vám s tím různé přístroje, jako je eliptický trenažér, malý běžecký pás nebo rotoped. Záleží, který pohyb je vám příjemnější.
Posilovací kladka může částečně nahradit komplexní posilovací věže a nainstalujete jí i do malého prostoru. Zdroj: Electronic-star.cz
Pokud jste byli zvyklí chodit do posilovny budovat si svou svalovou hmotu, můžete zkusit nainstalovat si v pokoji i domácí posilovací věže. Existuje široká škála různě velký posilovacích věží, které vám nahradí skoro celé fitko. Problém je, že nejsou tak skladné. Jde to ale částečně vyřešit jednoduchým stojanem na shyby a zvedání činky a dalšími dílčími posilovacími zařízeními, jako je třeba posilovací kladka, která se jednoduše připevní na zeď.
Pozor na zničená záda a oči
Pokud zrovna nejste sportovní typ, i tak myslete aspoň trochu na svoje tělo. Přeci jen, celý den sedíte za stolem, na gauči, nebo dokonce v posteli s počítačem v klíně. To však není to nejlepší pro vaše zdraví. Možná to ještě necítíte, ale jednoho dnes se vám to vrátí v podobě bolestí zad nebo zhoršeného zraku.
Alespoň jedno za hodinu se pořádně protáhněte. Zdroj: Bigstockphoto.com
Nezapomeňte vstát alespoň jednou za hodinu od počítače, protáhněte se, napijte se se, procvičte si oči. Rozhodně během přestávek nekoukejte do mobilu, co se zrovna nového přihodilo na vašich oblíbených sociálních sítích. Vy i vaše hlava potřebujete alespoň na deset minut totálně vypnout.
Žijte sociálně
Mladí lidé nejsou zvyklí na samotu, sociální kontakty jim na distančním vzdělávání chybí nejvíce. Pokud bydlíte s rodiči, určitě sami cítíte, že ani ti vám nejsou schopni plnohodnotně nahradit kontakty s vašimi spolužáky a kamarády.
Posezení u online kávy vám může dodat tolik potřebnou energii do dalšího studia. Zdroj: Unsplash.com
Snažte se si proto každý den domluvit s někým blízkým nějaké online setkání. Domluvte se s vícero kamarády, že se večer sejdete u obrazovek na jedno společné online pivo, či přes den na kávičku.
Distanční studium není konec světa, ale pro někoho může být vážným problémem. Pokud cítíte, že vám z výše zmíněného nic nepomáhá, raději kontaktujte odborníka, například školského psychologa.