Menu
StudentMag
Pravopis

Internetové pravopisné diktáty. Máme 4 tipy, díky kterým zvládnete gramatiku na jedničku

Máte obavy ze slohové práce, diktátu nebo důležité zkoušky? Ať už vás čeká maturita, přijímačky či státnice, s bezchybným pravopisem vám vše půjde lépe. S našimi tipy budete mít češtinu v malíku.

1. Najděte si čas na knihy

Čtení knih pomáhá stimulovat mozek, redukovat stres, zlepšit koncentraci i paměť a utvářet slovní zásobu. Nová slova se přitom neučíte nazpaměť a pod tlakem, ale nenuceně a přirozeně. Časem pak zjistíte, že nová slovní spojení používáte i v běžném životě, aniž byste si to zpočátku uvědomovali. Důvodem je fakt, že vše, co si přečtete, se uchovává v podvědomé paměti.

Bohatší slovní zásoba se vám bude hodit i v profesním životě. A nezáleží na tom, zda se dáte na dráhu právníka, učitele, moderátora, herce, finančního poradce, konzultanta v online marketingu nebo prodavače. Navíc máte šanci postupovat rychleji v kariérním žebříčku. Zaměstnavatelé totiž mnohem raději povyšují podřízené, kteří jsou výmluvní, sečtělí a umí se vyjadřovat.

Knihy vás naučí lépe psát

Dobré knihy pomohou vytříbit i váš osobitý styl psaní. To se vám bude hodit při psaní slohové práce, rozboru díla i tehdy, pokud se rozhodnete živit se psaním. Podle výzkumů dokážou knihy zklidnit emoce, snížit krevní tlak a dostat do pohody i výbušné povahy. Díky čtení se navíc zvýší i vaše vědomosti. Z každého textu si vaše hlava něco vezme a tyto informace v budoucnu použije.

Nezáleží na tom, zda se pustíte do detektivky, přečtete si historický román nebo se uchýlíte k motivační knížce. Z každého textu si vezmete to podstatné a budete z něj čerpat samé výhody. Pokud rádi čtete online magazíny a články, vybírejte si kvalitní média pracující s ověřenými zdroji.

2. Stále se učte

Vzdělání je celoživotní proces, který byste neměli opomíjet. Pomůže vám nahlížení do pravidel českého pravopisu, gramatiky a větných rozborů. Nepřehlédněte pravidla v psaní velkých a malých písmen, číslovek a zjistěte, jak se píší čárky. Velmi důležité jsou také české zkratky, archaismy, synonyma, antonyma a homonyma, přechylování ženských jmen, vyjmenovaná slova a v neposlední řadě mnemotechnické pomůcky

3. Procvičujte pravopis

Základem je naučit se česká pravidla pravopisu. Pokud ale chcete zvládat psaní na jedničku, je potřeba nabyté znalosti také procvičovat. Kromě čtení a opakování učiva vám pomohou pravopisná cvičení a diktáty. K dispozici jsou v offline i online podobě, přičemž druhá možnost vám slibuje větší zábavu, rychlejší průběh i zpětnou kontrolu. Čekají vás nejen diktáty, ale i cvičení na různé jazykové jevy, testy a doplňující materiály, díky kterým zlepšíte úroveň znalostí češtiny i samotného psaní.

4. Dávejte si pozor na pravopisné špeky

Při procvičování pravopisu určitě narazíte i na chytáky, které učitelé s oblibou používají a ani základní škola vás je s jistotou nenaučí. Seznam nejčastějších chyb vám představí nejproblematičtější česká slova, díky kterým už nikdy další chybu neuděláte.

Tip x typ

Pokud chcete někomu něco doporučit, použijete tip s měkkým „i“. Typ zastupuje skupinu lidí, věcí nebo zvířat s určitými vlastnostmi.

Tchýně, nebo tchyně?

Většina lidí má tendenci psát toto slov špatně s čárkou nad „y“. Pokud ale nechcete chybovat, příště napište výraz tchyně správně bez čárky.

Hold a holt

Chcete-li někomu prokázat poctu, použijete výraz „hold“. Pokud chcete dát najevo, že vám něco zkrátka nebo prostě nevyšlo, napíšete „holt“.

Aby vás už příště nikdo nenachytal, projděte si i další pravopisné špeky a nástrahy, ve kterých se často chybuje. Na příští zkoušky už budete připravení.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Internetové pravopisné diktáty. Máme 4 tipy, díky kterým zvládnete gramatiku na jedničku