Menu
StudentMag
Studium

Inspirativních učitelů je nedostatek. Pomůže nový projekt Chci učit?

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

24. 4. 2014

Nechápete, jak někdo vůbec může chtít být učitelem? Co ho k tomu asi tak může motivovat? Proč vlastně? Je to velice stresující a časově náročné povolání. Finanční odměna je navíc mizerná. To se ale může změnit, a podle některých změní. Bude to dlouhá cesta: podívejte se, jak začíná.

První podmět dala nezávislá organizace EDUin. Je jediná svého druhu – snaží se totiž propagovat vzdělávání. Což je velice nelehký úkol, našli však cestu, jak na to. Spouští projekt Chci učit, který představuje portréty inspirativních učitelů.

Portréty učitelů

A kde je najdeme? Na jejich nové stránce. Ta by se postupem času měla stát jakousi videotékou, která by představovala učitele a učitelky z českých, moravských a slezských základních i středních škol.

Učitelé na videu hovoří o tom, jak se jim v českém školství pracuje a jak se vyrovnávají s jeho nároky. Jana Petrů z waldorfské školy v Jinonicích mluví například o tom, kdy vnímá největší odpovědnost a odpovídá na otázku, co by v českých školách změnila. K dispozici je jak kratší, tak delší verze videa.

Vítek Březina, který působí na prvním stupni základní školy v Praze, se rozpovídal o tlaku na výkon, jemuž jsou vystaveny nejen děti, ale i učitelé. S přihlédnutím ke své jedenáctileté praxi radí, jak se s tímto tlakem vyrovnat.

Ocenit můžete i vy!

Pokud jste přesvědčeni, že učitel, kterého znáte nebo jste znali, dokázal inspirovat, podporoval spravedlnost, měl poutavý výklad a uměl nadchnout, pak ho můžete ocenit i vy. Buď odznakem – učitel bude mít možnost jej používat ve svém digitálním portfoliu a vystavit jej – nebo mu zašlete e-pohlednici.

Anebo se rovnou takovýmto učitelem staňte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Inspirativních učitelů je nedostatek. Pomůže nový projekt Chci učit?