Menu
StudentMag
Studentské finance

Hodil by se výkonnější notebook? Jenže, kde na něj vzít…

Notebook je stále potřebnějším vybavením, pokud jste studentem střední nebo vysoké školy. Ale v posledních letech se nutnost mít notebook nebo alespoň tablet dokonce přesouvá již i na školy základní – a to jak pro potřeby online výuky, tak i pro možnost plnit domácí úkoly, které jsou vyučujícími často požadovány právě v elektronické podobě. Podívejme se teď, jak se dá zafinancovat koupě nového a výkonnějšího notebooku.

Někde je technika žákům a studentům rozdávána, Češi si ji musejí pořídit za své

Ekonomické a rozvojové plány Evropské unie jsou velkolepé. Všechny cíle v oblasti vzdělávání (které se týká nejen klasického školství, ale i následného kariérního vzdělávání dospělých), najdeme v Akčním plánu digitálního vzdělávání (2021–2027).

Jde o iniciativu EU „na podporu udržitelného a účinného přizpůsobení systémů vzdělávání a odborné přípravy členských států EU digitálnímu věku“. Akční plán je rozdělen do dvou oblastí:

  • vybavení pro digitální vzdělávání – sem spadá jednak samotné přístroje a dostatečně rychlé a kvalitní připojení k internetu, ale také „digitálně kompetentní a sebevědomí pedagogové a pracovníci v oblasti vzdělávání i odborné přípravy
  • digitálních dovednosti a kompetence – sem EU řadí digitální gramotnost, vzdělávání v oblasti výpočetní techniky od raného věku nebo „dobrá znalost a chápání technologií náročných na data, jako je např. umělá inteligence (UI)“.

Těmto požadavkům a hlavně plánu EU v oblasti ekonomického rozvoje se již před mnoha lety přizpůsobily vyspělejší ekonomiky našeho kontinentu. Digitální vybavení totiž svým žáků, studentům a posluchačům rozdávají jako součást vybavení školy. Studenti je pak nosí s sebou a pracují na nich jak ve škole, tak posléze i doma – při využití školního software. Přístroje pro studenty se pořizují tak, aby byly kompatibilní s ostatními zařízeními ve škole, právě včetně software.

Česká kotlina tenhle krok a jeho důležitost zatím nepochopila. A tak se vybavení výpočetní technikou ponechává na studentech. To samozřejmě velmi zatěžuje rodinné rozpočty, ale zejména: nikdy se nesejde skupina studentů tak, aby se všechno školní vybavení dalo využít na všech studentských noteboocích. A nastávají velmi nepříjemné situace.

Jak vybrat notebook, aby byl ve škole použitelný?

Při výběru notebooku je nutné zohlednit mnoho parametrů. Ty nejdůležitější jsme pro vás sepsali v článku: „Co všechno zohlednit při výběru notebooku?“ Nicméně, než se do výběru postíte, vždycky je potřeba si nejprve zjistit, pro jaký operační systém pořídila škola licencované softwarové vybavení, jaké koncovky a propojení jsou ve škole k dispozici pro případ, že bylo vyžadováno kabelové zapojení několika notebooků za sebou.

Plus jaké jsou minimální nároky na výkon a na grafickou kartu notebooku či tabletu, aby bylo možné v nich programy nejen spustit, ale také je účelně využívat. Jinak náročné budou programy umělecké a jiné nároky si vyžádají programy zaměřené výpočtově.

Jak se dá financovat nový nebo repasovaný notebook?

Konečně se dostáváme k otázce z nadpisu: kde vůbec vzít na nový notebook. Možností je samozřejmě více než dost – a záleží jen na tom, kterou budete preferovat právě vy, případně ke které budete mít příležitost se dostat. Podívejme se na varianty:

  • nejjednodušší volbou je platba v hotovosti, ihned při koupi notebooku. Jenže ne každý má v domácím rozpočtu tak velké rezervy, aby mohl jen tak vydat 10 – 20 tisíc korun na nový notebook pro své dítě,
  • další možností je nákup na splátky. Když máme štěstí, potkáme splátky bez navýšení – takže i když budeme notebook několik měsíců splácet, ve výsledku zaplatíme jen tolik, kolik byla jeho původní cena. Ale splátky bez navýšení zase tolik časté na trhu nejsou,
  • spotřebitelská půjčka například na 15 000 Kč může být dalším řešením. Její velkou výhodou je možnost rozložit si splátky i do poměrně dlouhého období tak, aby bylo snadné notebook splatit třeba i jen z příjmu ze studentské brigády. Jak banky, tak nebankovní společnosti totiž dnes dokáží půjčit i dospělým studentům. Některé si vyžádají spoludlužníka (nejčastěji rodiče), ale často stačí, aby student prokázal svůj pravidelný příjem z brigády nebo částečného úvazku, a peníze z úvěru dostane i bez účasti dalších lidí ve smlouvě,
  • odložená platba kreditní kartou nebo pomocí služby MallPay, Twisto či PlatímPak. Tady je ale nutné dát velký pozor na termín splacení. Prvních cirka 50 dní se totiž za takto provedený nákup nic neplatí – ale pokud do 50 dní nedáte do kupy celou částku, kterou notebook stál, budete ze zbylého dluhu hradit velmi vysoké úroky a sankční poplatky.
Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hodil by se výkonnější notebook? Jenže, kde na něj vzít…