Hledáte dobrý podnájem pro studenty? S našimi tipy to bude hračka
Redakce
9. 11. 2017
Každý, kdo se chystá na vysokou školu do jiného města, narazí na oříšek v podobě hledání podnájmu. Máme pro vás několik rad, jak se v pohodě zabydlet.
Všude dobře v podnájmu nejlépe
Aby se z nového podnájmu stal skutečný domov, je potřeba myslet hned na několik věcí. Jen málokterý vysokoškolák si může po finanční stránce dovolit platit celý nájem sám. Většina studentů volí při hledání podnájmu formu spolubydlení. Dá se sdílet celý byt, kde má každý svůj pokoj. Nebo je možné se ještě více přiblížit modelu koleje a podělit se o jeden pokoj i náklady s někým jiným. A právě spolubydlící jsou základním kritériem pro hledání podnájmu. Ideální je, pokud si můžete pokoj či byt pronajmou s drahou polovičkou nebo přáteli, kterým můžete věřit, a víte, že se s nimi vždy rozumně domluvíte.
Důvěřuj, ale prověřuj
Pokud se nepoštěstilo a nikdo z přátel se nechystá na vysokou školu do stejného města, bude potřeba změnit při hledání podnájmu strategii a najít spolubydlící jinde. Většina škol, už má dnes kromě papírových nástěnek, kam se věší inzeráty, i studentské facebookové skupiny typu: „hledám spolubydlící“. Než kývnete na spolubydlení, zjistěte si ale pár věcí. Důležitá je osobní schůzka, abyste si ověřili, že dokážete s dotyčným člověkem dýchat stejný vzduch, ideálně mít pár společných zájmů či témat. Přeci jen spolu budete trávit dost času. Zeptejte se na předchozí zkušenosti se spolubydlením, domácí mazlíčky, koníčky a celkově životní styl. Pokud jste například ranní ptáče a váš spolubydlící sova, která po nocích cvičí na bicí, asi to nebude ta pravá volba.
Hledání podnájmu s filipem
Nemáme na mysli, abyste do hledání podnájmu zaangažovali kamaráda Filipa. Při rozhodování, kam se nastěhovat, hraje roli několik klíčových aspektů. Jde především o lokalitu bydliště, velikost bytu a jeho vybavenost. Klíč k úspěšnému rozhodování je v poměrech. Vyplatí se pořídit si dražší podnájem, který je ale blíže ke škole a centru, nebo jste ochotní déle cestovat MHD za nižší cenu bytu? Jste ochotní sdílet s někým pokoj a ušetřit, nebo si raději připlatíte za soukromí? Jste ochotní investovat do zařízení bytu podle svého gusta nebo vám nebude vadit již vybavený pokoj, protože si díky tomu nebudete muset brát další směnu na brigádě? To všechno jsou otázky, které je radno při hledání podnájmu dobře zvážit.
Dvakrát měř, jednou řež
Našli jste byt podle svého gusta, v perfektní lokalitě? Výborně, ale tím práce nekončí. Nyní nastal čas podívat se na cenu. Mnoho pronájemců uvádí částku, která je pouze za nájem na měsíc, a nejsou do ní zahrnuté poplatky za elektřinu, plyn, internet, údržbu domu, popelnice, vodné či stočné a další položky. Ty ale tvoří podstatnou součást nájmu. Zeptejte se majitele bytu, jakou má zkušenost s výší poplatků. Pokud tuto informaci nebude schopen poskytnout, můžete si náklady sami orientačně spočítat. Obecně platí, že jeden metr čtvereční plochy bytu si vezme mezi třiceti až padesáti korunami. Zaměřte se také na hlavní zdroj energie. Obvykle se uvádí, že elektřina je dražší než plyn, což platí především pro topení a ohřev vody.
Podnájem jako závazek
Studenti mají tendenci přemýšlet o roku ve smyslu školním a ne kalendářním. Rok tak pro ně začíná v září či říjnu, končí v červnu a červenec a srpen se do něj nepočítají. Majitelé bytu při podpisu smlouvy ale takto neuvažují. Proto si dobře prostudujte podmínky, za jakých vám nájemce byt pronajímá. Zaměřte se především na délku podnájmu a výpovědní lhůtu či penalizaci za odstoupení od smlouvy. Může se stát, že budete chtít studium přerušit nebo odjet na studijní pobyt do zahraničí. Z koleje se dá jednoduše odejít, u podnájmu je to o něco komplikovanější. Většina majitelů bytů požaduje kauci ve výši jednoho až dvou měsíčních nájmů. Pokud tedy víte, že budete celé prázdniny pryč a podnájem si nebudete chtít držet, je potřeba s tím počítat a dát majiteli včas vědět. Drtivá většina kaucí se nevrací a funguje to tak, že majitel po vás nebude požadovat poslední jeden, respektive dva nájmy.
Smlouva vytesaná do kamene
U podepsané smlouvy platí, že co je psáno, to je dáno. U nepodepsané smlouvy je ale situace úplně jiná. Nebojte se, samozřejmě v rozumné míře, ozvat, pokud se vám něco nezdá, přijde nejasné nebo byste si smluvní vztah představovali jinak. Pokud vám majitel vyjde vstříc, je to známka slušného a poctivého jednání. V opačném případě by to pro vás mělo být varování, že nájemce možná není tak upřímný a milý, jak se na první pohled snaží prezentovat. Stejná pravidla platí pro předávací protokol, na kterém byste měli trvat. Zvláště v případě zařízeného bytu se jedná o nezbytnost. Zde se vyplatí zaměřit se na detaily. U spotřebičů by měla být uvedena značka, typ a rok výroby, aby se předešlo zbytečným nedorozuměním. Při prohlídce bytu se posaďte do křesla či na pohovku, ozkoušejte postel, pootvírejte skříně a linku a podobně. Prostě ozkoušejte, že všechno funguje tak, jak má.
Než se upíšete
Všechno jste řádně promysleli, zdá se to být v pořádku a vy už držíte v ruce propisku k podpisu smlouvy. Doporučujeme podpis ještě na malou chvíli odložit a udělat poslední krok ke spokojenému bydlení. Zajděte za sousedy, zvláště starší ročníky jsou v tomto ohledu velmi užitečné, a optejte se jich na dům, ve kterém se chystáte bydlet. Možná zjistíte, že před hospodou přes ulici pravidelně postávají hloučky hlučných hostů, v bytě nad vámi se pravidelně pořádají divoké večírky, a když teplota v zimě klesne sotva pod nulu, ve sklepě pravidelně praská potrubí. Jsou totiž věci, o kterých majitelé příliš nemluví a možná o nich dokonce ani neví.
Hledání podnájmu je u konce
Prošli jste všemi zmiňovanými kroky, nastěhovali se do nového bydliště a konečně jste se usadili do křesla s pocitem, že hledání podnájmu je uzavřená kapitola? Na jednu stranu je, už bydlíte. Na druhou stranu není, protože je potřeba být obezřetný. Požádejte majitele bytu, ať vám ukáže předpis záloh nebo rozpis nákladů na byt. Poplatky, které platíte, by se měli totiž týkat jen provozu. Tedy osvětlení a úklidu ve společných prostorách domu, svozu odpadu a vodného. Pokud vám nájemce účtuje i platby do fondu oprav, měli byste se ohradit, protože na to nemá právo. Pak už je hledání podnájmu skutečně u konce.