Google Scholar je užitečný vyhledávač odborných zdrojů. Jak jej využívat efektivněji?
Petr Gorás
28. 3. 2022
Stůjte na ramenou obrů – tak zní motto speciálního vyhledávače Google Scholar. Těmi obry jsou všichni ti vědci a teoretici, o jejichž odborné práce se můžete ve svých seminárkách a diplomkách plně opřít. Snahou Google Scholar je vás na ta ramena dostat. O co jde a jak jej co nejefektivněji používat?
Co je Google Scholar a co umožňuje
Google Scholar si lze představit jako běžný googlovský vyhledávač, který se ale zaměřuje výhradně na vědecké články, odborné knihy, patenty, disertační práce a tak podobně. Je zcela zdarma a nemusíte se do něj ani nijak registrovat. Případně se do něj lze přihlásit vaším univerzálním google účtem a pak si můžete například jednotlivé výsledky ukládat do vlastních libovolných seznamů (knihoven).
Jaké výsledky vám Google Scholar nabídne? V prvé řadě vám může prohlížeč nabídnout celou knihu, pokud se nachází na službě Knihy Google (books.google.com). Tam najdete částečně přístupné odborné knihy, jejichž plný přístup si už musíte zaplatit. Dále vám nabídne výsledky z různých digitálních knihoven (např. JSTOR), ke kterým mají studenti přístup v rámci univerzity. A v neposlední řadě zahrnuje vyhledávání i oficiální stránky univerzit a vědeckých časopisů, kde jsou někdy volně dostupné články či třeba disertační práce. Ale pozor, ve výsledku se mohou objevit i tzv. parazitické časopisy, které se jen chtějí přiživit na vzdělávacím byznyse tím, že publikují nekvalitní a nerecenzované články.
Tipy, jak lépe používat Google Scholar
Při hledání stačí jednoduše do vyhledávače napsat hledanou frázi a vyjede vám spousta odkazů. To může být užitečné především na počátku vaší práce, kdy se potřebujete jen tak zorientovat v daném tématu, o kterém toho zatím moc nevíte. Pokud ale už víte, co přesně potřebujete, nemusí to stačit. Jakkoli se jedná o skutečně složité a propracované vyhledávací algoritmy od Googlu, číst myšlenky to ještě neumí.
1. Základní funkce
První možností je samozřejmě používat rozšířené možnosti Google Scholar. V levém panelu si hned povšimnete, že si můžete určit přesné období, z jakého by měl hledaný článek či kniha pocházet. Technické obory většinou vyžadují ty nejaktuálnější informace, společenští vědci zase mohou chtít vyloženě jen články ze starších dekád. Počet citací vám napoví, nakolik je článek relevantním zdrojem a zda se nejedná o nějaký paskvil z parazitních časopisů. U zbrusu nových vědeckých článků, které zatím nestihly nasbírat reference, se tím však bohužel nelze řídit. Google Scholar vám také umožňuje daný zdroj i rovnou citovat. V Česku se citace zpravidla řídí podle normy ISO 690, raději si ale ověřte, zda je konkrétní styl citace přijímaný na vaší škole. Pokud se daná vědecká práce nachází zrovna na stránkách, kde k nim nemáte přístup, můžete se zkusit podívat na všechny verze, zda se náhodou někde nenachází ve volné verzi nebo ve vámi přístupné digitální knihovně.
2. Používejte klíčová slova a uvozovky
Jistě, málokdo je dnes asi natolik naivní, aby se strýčka googla neobratně zeptal: jak Sigmund Freud ve své psychoanalýze vykládal sny? Místo toho je samozřejmě lepší použít jednotlivá klíčová slova: Freud, psychoanalýza, výklad snů. Pokud navíc hledáte nějakou víceslovnou frázi, dejte ji do uvozovek, například: „výklad snů“. Google Scholar pak nebude vyhledávat samotná klíčová slova jako sen a výklad, ale pouze jejich spojení.
3. Používejte booleovské operátory
George Boole byl britským matematikem a filosofem, který již v 19. století položil základy moderní informatiky. Jeho největším přínosem jsou booleovské operátory, na kterých stojí váš počítač, tento web i samotný Google. Jedná se o skutečně jednoduchou záležitost, která však výrazně dokáže usnadnit vyhledávání v Google Scholar.
- AND – Když chcete, aby hledané výsledky obsahovaly oboje klíčová slova najednou, dejte mezi ně tento operátor. Např. Freud AND Jung, pokud se díváte po studii, která se zabývá oběma slavnými psychology najednou.
- OR – Tento operátor se používá, když chcete najít klíčová slova zvlášť. Když napíšete Freud OR Jung, výsledky vám budou střídavě zobrazovat práce čistě o Freudovi a čistě o Jungovi.
- – – Pokud je vaše oblast vyhledávání příliš široká, můžete pomocí znaménka mínus odfiltrovat nežádoucí konotace. Hledáte-li třeba něco o psychoanalýze, ale nechcete žádné výsledky o jejím zakladateli ani jeho slavném žákovi, jednoduše napíšete psychoanalýza -Freud -Jung.
- -site: – Jedná se o podobný případ, kdy chcete odfiltrovat některé nežádoucí weby. Když například hledáte něco v psychoanalýze, vyhledávač vám neustále podsouvá neužitečné stránky Americké psychologické asociace (apa.org), které obsahují jen jakési zbytečné anotace. Stačí napsat Freud -site:apa.org a máte od nich pokoj.
Všechny operátory lze libovolně kombinovat a používat jich i více najednou. Například: psychoanalýza AND sny AND symbol -Freud -Jung -site:apa.org -site:utb.cz. A to není vše!
4. Příkazy author: a source:
Za vyhledávaný požadavek můžete pomocí příkazu author: připsat i konkrétního autora, který daný článek či knihu napsal. Pokud tak například napíšete psychoanalýza sny author:Freud, Google Scholar vám nalezne přesně ty písemnosti, ve kterých se sám Freud zabýval sny. Vyhnete se tak sekundární literatuře napsané současnými badateli.
Díky příkazu source: zase můžete od vyhledávače žádat konkrétní zdroj. Pokud tak například máte díky své univerzitě volný přístup do digitální knihovny JSTOR, napíšete jednoduše psychoanalýza sny source:jstor a zobrazí se vám tak jen ty výsledky, ke kterým budete mít zaručen přístup.
5. Použijte Google Scholar v anonymním okně
Algoritmy prohlížeče se vás snaží co nejlépe pochopit a vyhovět vám. Většinou je to dobře, neboť vám to usnadňuje práci a jakoby zázračně to nabízí přesně to, co potřebujete. Čím déle Google Scholar používáte, tím víc vám jde naproti. Časem ale může dojít k tomu, že vám prohlížeč předhazuje pořád ty stejné studie, ať už klíčová slova používáte jakkoli. V takovém případě zkuste malý experiment. Otevřete si ve svém prohlížeči Nové anonymní okno a zkuste použít Google Scholar v něm. Tentokrát vás algoritmus googlu nebude vůbec znát a tato metoda tak může přinést čerstvý vítr do vašeho vyhledávání.