Zlepšení znalosti cizího jazyka, poznání nových lidí a kultury, osamostatnění se… Zahraniční studijní programy jsou stále populárnější. Nejoblíbenějším zůstává Erasmus, kterému letos k názvu přibylo malé plus. Během svého téměř třicetiletého působení vyslal studovat do zahraničí více než tři miliony studentů. Chcete toto číslo rozšířit, ale nevíte kde začít? Máme pro vás tipy a triky, jak malé plus za studium v cizí zemi dostat do životopisu.
Kdo může vyjet na Erasmus+?
Do programu Erasmus+ se může přihlásit student veřejné, státní nebo soukromé vysoké školy, stejně jako vyšší odborné (VOŠ). Vysokoškolská instituce však musí být zapsána na listině Evropské komise a vlastnit takzvaný Erasmus University Charter. Možnost vyjet na studijní pobyt má každý student prezenčního, dálkového nebo i distančního studia. Nutností je ale zápis minimálně ve druhém ročníku. Naopak na pracovní stáž může vyjet student jakéhokoliv ročníku.
Výběr univerzit a podání přihlášky
Erasmus+ umožňuje výjezd do více než třiceti zemí Evropy. Atraktivní jsou zejména školy v Německu, Velké Británii nebo Francii. Nabídku dostupných univerzit by měl student najít na webu své školy nebo katedry, stejně jako termíny pro podání přihlášek.
Pokud vaše škola umožňuje výjezd do více zemí a univerzit, zaškrtněte jednotlivé země podle svých preferencí. Místa na zahraniční pobyty jsou samozřejmě omezená, proto studenti projdou výběrovým řízením, které je v kompetenci každé školy. Výběr většinou probíhá na základě známkového průměru, oborového zaměření a kvalitě motivačního dopisu.
Co patří do motivačního dopisu?
Právě přiložený dopis k přihlášce často rozhoduje o přijetí či nepřijetí studenta. Vyvarujte se vícestránkových sdělení, stručně a jasně objasněte, proč jste zrovna vy tím nejlepším kandidátem pro studium v zahraničí. Úvod patří představení a objasnění, co vás vedlo k podání přihlášky. V další části je vhodné zmínit vaše očekávání od programu, například zlepšení jazykové úrovně nebo získání zkušeností pro budoucí zaměstnání. Závěr dopisu věnujte popisu vybrané školy a tomu, co vás na ní zaujalo.
Myslete na to, že i když se hlásíte na více škol najednou, posíláte pouze jeden stejný motivační dopis. Proto je dobré zmínit každou školu alespoň na dvou řádcích. Jazyk dopisu závisí na zemi, do které se hlásíte. Většinou ale stačí pouze angličtina.
Vybrali vás, co teď?
V první řadě je nutné potvrdit nominaci, aby vaše místo nepřipadlo jiným zájemcům. Než dojde k samotnému odjezdu do zahraničí, je nutné vyplnit a odevzdat několik typů dokumentů. Akceptační dopis vystaví studentovi zahraniční univerzita, finanční smlouva vám zaručí vyplacení stipendia a studijní smlouvou (Learning Agreement) si určíte předměty, které chcete na vybrané univerzitě studovat. Některé zahraniční instituce požadují také jazykový certifikát.
Vaše škola by měla uspořádat informační schůzku, kde jsou vám všechna pravidla představena a detailně popsána. Hlídejte si hlavně termíny odevzdání potřebných dokumentů a pro jistotu je všechny zálohujte i v elektronické podobě.
Co když si to rozmyslíte?
Podali jste přihlášku, byli jste vybráni, ale najednou zjistíte, že nikam jet nemůžete. Ať už máte důvod ke zrušení jakýkoli, neotálejte s oznámením zrušení výjezdu. Čím dříve tak uděláte, tím více ulehčíte práci sobě i své univerzitě. Svoji nominaci na zahraniční univerzitu můžete zrušit přes svého koordinátora nebo studijní oddělení. Dáte tak šanci jiným neúspěšným zájemcům, kteří vás mohou v programu nahradit.
Pozor: studentům, kteří takto změní svoje rozhodnutí o studiu v cizí zemi, značně klesají šance na přijetí do programu Erasmus+ v případných dalších pokusech.