Zatímco na jiných oborech se o možnost výjezdu do zahraničí těžce bojuje, na lékařských fakultách je tomu jinak. Erasmus na medicíně není příliš populární, a to hned z několika důvodů.
Erasmus na medicíně
Jedním z důvodů (a často tím nejdůležitějším) bývá strach z prodlužování studia. Přeci jenom, medicína je už tak dost dlouhá a protáhnout si jí o další rok není nic, o co by průměrný student stál. Ještě k tomu vinou zahraničního výjezdu.
Mezi další důvody patří náročnost studia, jazyková bariéra, spousta náležitostí a papírování a taky pocit, že Erasmem medik nezíská žádnou výhodu v budoucím zaměstnání, tak jako se to děje u jiných oborů.
Jak vystudovat medicínu. Zeptali jsme se studentů na lékařské fakultě
Přitom Erasmem se dá získat mnohem víc než jen kolonka na životopisu.
Proč jet na Erasmus i na medicíně
Možná to zní jako klišé, ale studium v zahraničí vám přinese spoustu cenných zkušeností. Zjistíte jaké je to žít a přežít v jiné zemi, sám na sebe. Poznáte odlišnou kulturu a zvyklosti. Zjistíte, že spousta věcí se dá dělat jinak.
Výhodou je i setkání se studenty z různých koutů světa, kteří vidí svět úplně jinak než vy, což vás posune v toleranci i jiných oblastech osobního rozvoje. Získáte široký náhled na život. Najdete si zde spoustu užitečných kontaktů a přátelství, které nerozdělí ani tisíce kilometrů.
V neposlední řadě si samozřejmě zdokonalíte mluvu v jiném jazyce a podíváte se pod ruce doktorům z jiných zemí. To vás nesmírně obohatí. Tak co, už jste natěšení na svůj Erasmus zážitek?
Hlídejte si studijní plán
Rozhodli jste se, že chcete vyrazit na Erasmus. Co musíte udělat jako první? Samozřejmě, podat přihlášku. Což může být docela záludná věc.
Kromě motivačního dopisu a vyplnění přihlášky vás totiž čeká výběr vaší budoucí fakulty. A to je něco, co nesmíte podceňovat. Pečlivě si přečtěte jejich stránky, nasajte informace a hlavně – zkontrolujte studijní plán!
Mají tam všechny předměty, co potřebujete? Nebudou se překrývat? Budete tam schopni splnit všechny studijní povinnosti? A co dostatek kreditů? To jsou čtyři důležité otázky, které si při výběru fakulty musíte zodpovědět, pokud nechcete prodlužovat.
Uznávání předmětů
První úspěch: dostali jste se do výběru na Erasmus na medicíně. Druhým úspěchem bude odjezd do vysněné destinace, ale mezi ním a tím prvním leží ještě celé moře práce a papírování, které vás následující měsíce čeká.
Nezapomeňte hlavně na jednu důležitou věc: oběhat všechny možné ústavy a kliniky a nechat si říct, jestli vám danou zkoušku ze zahraničí uznají. Získáte tak přehled, jak moc se před nebo po návratu budete muset snažit, abyste resty dohnali, a jestli budete muset prodlužovat.
Zjistěte si všechny informace
Možná to zní jako banální rada, ale sami uvidíte, že je nad zlato. Spousta věcí nám totiž přijde samozřejmých a ani se nad nimi nezamyslíme, ale v zahraničí mohou být jinak. Pečlivě prostudujte všechny příručky, většinou je vydává sama přijímací instituce.
Zkontrolujte i takové věci jako je začátek semestru nebo délka zkouškového období. Předejdete tak spoustě nedorozumnění a lépe si rozvrhnete zkouškové období, které předchází odjezdu. Díky tomu váš Erasmus na medicíně bude snažší.
Nebojte se jazyka
Pokud se vám na Erasmus nechce odjet hlavně kvůli jazyku, zahoďte svoje obavy za hlavu! Kde jinde si jazyk protrénujete než v partě lidí, kteří jinak nemluví? Kdy jindy než teď? Ano, ze začátku to sice bude šok, ale postupem času se zlepšíte.
Výhodou medicíny je navíc to, že spousta důležitých slov vychází z latiny, popřípadě je přímo latinsky, takže si poradíte i bez slovníku. Nemůžete si vzpomenout, jak se řeknou játra? Když vyhrknete hepar, všichni vám budou rozumět.
Navíc se tam potkáte se spoustou lidí, kteří téměř nemluví, ale také vyrazili. A to je motivující!
Tip: Bojíte se, že v testu neporozumíte zadání nebo si nevzpomenete na slovíčko? Vezměte si s sebou papírový slovník! Pokud je jen základní, tak s tím většina vyučujících nemá problém.
Nevynechejte Orientation week
Nechce se vám na Erasmus odjíždět dopředu a raději dorazíte až na nejposlednější datum, kdy už začíná výuka? Tak to děláte chybu! Na začátku na vás čeká smršť nejdůležitějších informací, welcome party a potřebná aklimatizace = Orientation week (popř. Intro days, adaptační kurz… názvů je mnoho)!
Každá univerzita si ho organizuje jinak, ale veskrze platí, že se jedná o setkání, kde se dozvíte, jak to na univerzitě chodí, kde a za kolik si vyřídíte lítačku na městskou dopravu a taky se seznámíte s ostatními Erasmáky, což je ten nejdůležitější první krok k tomu, abyste se v novém domově cítili dobře.
Na dlouhé cesty zapomeňte
Jestli na Erasmus vyrážíte hlavně kvůli tomu, abyste pořádně procestovali nejen vybranou zemi, ale i její okolí, tak vás asi zklameme. Dílem rozvrhu a dílem náročnosti studia vás žádné dlouhé cesty přes školní rok nečekají.
Pokud jste ještě na preklinické části, díry v rozvrhu si docela najdete. Při blokové výuce, kdy musíte být každý den v týdnu ráno na hodině, je to horší. Samozřejmě benevolentnost profesorů se zemi od země liší, ale je lepší si moc nadějí nedělat. Počítejte s tím, že tam spíš jedete studovat a poznávat lidi, než cestovat.
Tip: Neodjíždějte ze země hned po skončení výuky a zkouškového. To nejlepší cestování teprve začne!
Jak je to s penězi
Erasmus je mezi studenty oblíbený především díky stipediu, které na zahraniční studium dostanou. A ani na medicíně to není jinak. Od školy dostanete 300-500€ měsíčně, reálná výše stipendia závisí na vámi zvolené zemi.
Mezi nejlevnější země se řadí například Pobaltí (Litva, Lotyšsko a Estonsko), naopak nejvyššího stipendia se dočkáte ve Skandinávii. Počítejte ale s tím, že zatímco v takové Litvě s 300€ měsíčně v pohodě vyjdete (pokud budete bydlet na koleji), tak ve Švédsku si i k hezky vypadající sumě budete muset přihodit něco ze svých úspor.
A co vy? Vyrazili jste nebo chcete vyrazit někam?