Menu
StudentMag
Studium

Co se učit na přijímačky na VŠ. Víte, jak se správně připravit?

Redakce

Redakce

23. 5. 2017

Správně se chystat na přijímací zkoušky na vysokou školu může být mnohdy velkým oříškem. Základem je však nic nepodcenit, poctivě trénovat a učit se dokud to jde. Co byste měli neodmyslitelně zvládnout, než se rozhodnete podat přihlášku?

Ukázkové přijímací testy na VŠ

Ze všeho nejdříve si sedněte k počítači a vyhledejte si ukázkové přijímací testy z minulých let. Po vyplnění zkontrolujte vaši úspěšnost a na základě toho zvažte, co dál. Jestliže vám mnoho bodů ke splnění testu nechybí, máte téměř vyhráno, stačí dopilovat pár drobností a můžete si podat přihlášku. V případě nižší úspěšnosti je třeba zvážit, zda máte na to doučit se všechno, co vám chybí nebo zdali pro vás není lepší vybrat si jinou školu, kde budou menší nároky a vaše úspěšnost k vykonání testu bude mnohem pravděpodobnější.

Přípravné kurzy na přijímačky

Uspořádejte si seznam odborné literatury a porozhlédněte se třeba i po nějakém přípravném kurzu. Do něho je sice potřeba zainvestovat, ale kurzy zprostředkovávají většinou společnosti s lektory, kteří podobné obory vystudovali. Takže investice se rozhodně vyplatí. Stoprocentně na kurzy však nespoléhejte, protože k úspěšným přijímačkám to rozhodně nestačí. Vše co vás naučí je potom potřeba dopilovat řádnou přípravou doma.

Kdy se začít učit na přijímací zkoušky

Učení nenechávejte na poslední chvíli. Stres by vás totiž mohl vyvést z míry a nakonec byste zjistili, že vlastně nic nestíháte. Proto se učivu věnujte alespoň měsíc nebo i déle dopředu. Někomu sice stačí na přípravu i pár týdnů, ale dlouhodobou přípravou rozhodně nic nezkazíte. Budete si více jistější a navíc vám zbyde i nějaká časová rezerva na opakování.

Čím se začít učit?

Rozdělte si látku na několik části. Začněte se učit nejdříve tu lehčí a později přejděte k obtížnější. Tento postup vám dodá sebevědomí, protože se prvotně budete cítit plní energie a budete se chtít neustále zlepšovat.

Jak se připravit na SCIO a OSP?

Studenti mají vždy největší strach z testů všeobecných studijních předpokladů. Řada z nich si nevěří, že v nich má šanci uspět. Avšak nikdy nic nevzdávejte a pokuste se nadále pilovat svou vůli. Základem úspěchu je totiž nepřetržitý trénink. Takže platí, že čím více úloh projdete, tím více se vám bude dařit, protože pochopíte základní princip. A pozor! trénink nekončí u první stovky příkladů. Učení se zkrátka jen tak nezbavíte.

Základem učení je teorie

Bez teorie se u učení téměř neobejdete. Ať u klasických nebo všeobecných studijních testů, je mnohdy potřeba mít zvládnutou teorii. Zejména u matematických příkladů se k výsledku bez předchozího nastudování teorie zkrátka neobejdete, takže pokud se vám stále nedaří zvýšit šance na úspěšnost, vydejte se do knihovny pro odborné publikace nebo ještě lépe, přihlaste se na kurz, kde vám dají odbornou pomoc.

Předchozí rady si určitě vezměte k srdci. Základem úspěchu je totiž neustálé zdokonalování, pevné nervy a sebevědomí. Bez těchto faktorů se rozhodně neobejdete ani u dalších zkoušek.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Co se učit na přijímačky na VŠ. Víte, jak se správně připravit?