Co jsou to trainee programy? Ptali jsme se u 12 velkých českých firem
Redakce
18. 7. 2018
Blíží se doba, kdy si budete hledat práci nebo praxi, a nepůjde jen o vaření kávy a skenování dokumentů? Zkuste trainee program. Zjistili jsme, co může trainee čekat u dvanácti významných firem.
Splývají vám pojmy jako praxe, stáž a trainee program v jedno? Udělejme si v této pracovní hantýrce jasno. Praxe většinou trvá několik týdnů. Stáž se může protáhnout i na pár měsíců.
Zatímco praxe i stáže bývají často neplacené nebo sponzorované formou stipendií různými institucemi, které nemají nic společného se zaměstnavatelem, u trainne programů jde o normální pracovní poměr a je vám také vyplácena běžná mzda.
Trainee programy trvají obvykle jeden rok. Celou dobu ale nezůstáváte na jednom oddělení, naopak procházíte různě zaměřenými pracovními skupinami uvnitř firmy.
Líheň budoucích zaměstnanců
Trainee, tedy účastník trainee programu, tak získává mnoho zkušeností a sžívá se s firemní kulturou. Pro firmu představuje toto postupné zaškolování čerstvých absolventů vysokých škol poměrně velkou investici, proto při výběrovém řízení nehledají jen schopného trainee, ale i potenciálního budoucího zaměstnance. Po ukončení trainee programu totiž velmi často dostává bývalý trainee nabídku stálého pracovního poměru.
„V současné době v RWE pracují všichni absolventi programu. Vychovat si budoucího plně kompetentního zaměstnance je jedním z cílů,“ říká Jiří Bezděk, regionální mluvčí RWE. Podobnou zkušenost má i personální ředitelka Zdeňka Studená z Pivovarů Staropramen: „S našimi bývalými trainees máme v pivovaru velmi dobré zkušenosti, a proto se po skončení trainee programu snažíme o jejich umístění do struktury pivovaru.”
10 otázek, které můžete dostat na pracovním pohovoru v Google či Facebooku
Firmy si vybírají špičkové studenty a absolventy VŠ
Zájem o trainee programy ovšem mnohonásobně převyšuje kapacitu nabízených pracovních pozic, což je patrné i z následující tabulky. V tabulce chybí údaje od IBM, protože každý jejich trainee nejdříve musí projít tříměsíční stáží. Na stáž se hlásí kolem 200 studentů, personalisté vyberou asi 30 lidí a z této třicítky pak je nabídnuta možnost pokračovat jako trainee nejlepším dvaceti.
Nemusíte si ale zoufat, ani pokud neprojdete úzkým sítem výběrových řízení. Například u ČEZu vám dají druhou šanci. „Kandidáti, kteří nás zaujmou, ale neuspějí v rámci výběrového řízení do programu ČEZ Potentials, jsou osloveni s nabídkou účasti v jiných výběrových řízeních Skupiny ČEZ,“ sdělila nám personální ředitelka Hana Krbcová.
Programy jsou nejčastěji určeny pro absolventy vysokých škol do jednoho nebo dvou let od ukončení studia, ale například do PricewaterhouseCoopers se mohou hlásit i studenti třetích až vyšších ročníků. Studenty přijímají také ve společnostech Unilever a Volksbank. Zato do IBM se jako trainees dostanou pouze studenti.
Co dělá trainee?
Jak vypadá obyčejný den účastníka trainee programu? Samotná náplň se samozřejmě liší v závislosti na firmě.
„Naši trainees jsou pokaždé součástí konkrétního oddělení (např. marketing, finance). Podílejí se na běžných pracovních aktivitách oddělení a získávají praktické znalosti a zkušenosti z oblasti, která je zajímá. Snažíme se i o rozvoj jejich osobnosti, a proto se aktivně účastní školení zaměřených na měkké dovednosti.“
Kdo se stará o jejich rozvoj?
O rozvoj trainees, jak po znalostní stránce, tak po stránce osobnostní, se též stará jejich mentor. Mentor je přidělený každému traineekovi individuálně. Většinou se jedná o člena nejvyššího vedení společnosti,“ popisuje náplň trainee programu v Pivovarech Staropramen personální ředitelka Zdeňka Studená.
„Trainee program ve Volksbank není standardním programem ve smyslu absolvování kolečka po různých odděleních banky, kdy je účastník programu spíše pozorovatelem a pomocníkem a následně se rozhodne, kde vidí svoje další působení. Trainee nastupuje na konkrétní oddělení. Už během trainee programu se ví, jaký typ pozice bude po absolvování programu zastávat.
„Trainee programy zaměřujeme primárně na výchovu budoucích bankovních poradců. Trainee se pod vedením přiděleného mentora naučí vést obchodní jednání, provádět akviziční i poradenskou činnost, strukturovat úvěrový návrh, seznámí se s produktovou nabídkou a procesy, které v bance probíhají,” shrnula obsah práce trainees u Volksbank Klára Pučalíková na pozici HR Business partner.
Výhody trainee programu
Trainees prakticky vykonávají stejné pracovní úkoly jako běžní zaměstnanci s tím rozdílem, že se mohou účastnit dalších školení a tréninkových aktivit. V rámci pracovní skupiny mají zpočátku také menší odpovědnost.
„Součástí trainee programu je řada zajímavých školení, zaměřených na rozvoj tzv. měkkých dovedností, jako např. školení komunikačních nebo prezentačních dovedností či zvládání konfliktních situací. Velkým přínosem je také kontinuální roční rozvojový program vedený zahraničním koučem, zaměřený na posílení oblasti sebepoznání a sebeřízení,“ vyjmenovává pozitiva trainee programu u ČEZu Hana Krbcová.
Můžete se podívat i do zahraničí
Od Olgy Grůšové jsme se dozvěděli, že trainees u ŠKODA AUTO se také mohou podívat do zahraničí: „Snad nejatraktivnějším prvkem z pohledu traineeho je povinnost absolvování zahraniční stáže v našich zahraničních závodech nebo u koncernových partnerů Volkswagen, kde díky této stáži získávají zkušenost s prací v mezinárodním prostředí.”
Pozitiva trainee programu u IBM nám sdělil Miroslav Hazer: „Trainees se účastní mnohých školení a mají příležitost získat bezplatně různé technické certifikace. Často také využívají možnost skloubit praxi v IBM s bakalářskou nebo diplomovou prací.”
Předchozí praxe nikdy neuškodí
Trainee programy se zaměřují primárně na studenty a absolventy bez praxe. Nicméně, vzhledem k vysokému počtu uchazečů vám předchozí praxe v oboru může pomoci u výběrového řízení. Ale ani bez ní není ještě nic ztraceno. Komunikační dovednosti, které by mělo absolvování praxe rozvíjet, totiž můžete prokázat i participací v studentských organizacích.
Zlata Drbalová z personálního oddělení PricewaterhouseCoopers k tomu dodává: „Každá zkušenost se počítá. Nejde nám až tak o dosaženou praxi jako o to, aby byl student aktivní. Svou aktivitu i nabyté zkušenosti může student prokázat i na nepracovních aktivitách. Například tím, že byl na zahraniční stáži, byl členem studentské organizace nebo se systematicky rozvíjí ve sportu či umění.“
I personalistka Marie Šmotková z Tesco Stores tvrdí, že „získaná praxe není rozhodujícím kritériem pro výběr a záleží na mnoha jiných faktorech”.
Pro mezinárodně působící firmy může být důležitá ochota cestovat mimo Českou republiku.
„Velkou výhodu při výběrovém řízení znamená také studijní pobyt nebo stáž v zahraničí, která poukazuje na případnou mobilitu uchazeče,” doplňuje Olga Grůšová, koordinátorka trainee programu ve společnosti ŠKODA AUTO.
Pro a proti neplacených stáží. Rozmyslete si předem, zda se vám vyplatí
Proč se firmy piplají s výchovou trainees?
Roční starost o nováčka ve firmě, organizace různých školení a další související aktivity znamenají pro obchodní společnosti dodatečné náklady. Proč se vlastně firmy do trainee programů pouštějí?
„Z našeho pohledu je obrovským pozitivem získat mladé, vzdělané a motivované jedince s vysokým potenciálem a inovativním myšlením, kteří jsou schopni se rychle přizpůsobit firemní kultuře, mají chuť pracovat na svém rozvoji, chtějí budovat svou kariéru a dokázat, co v nich je,“ odpovídá za Unilever jejich Leadership development speacialist Michaela Holmanová.
Článek vznikl ve spolupráci s těmito českými firmami nebo pobočkami nadnárodních společností: Česká spořitelna, ČEZ, IBM, Mafra, Pivovary Staropramen PricewaterhouseCoopers, RWE, ŠKODA AUTO, Tesco Stores, Unilever, Vodafone a Volksbank.