Menu
StudentMag
Studentský život

Co dělat, když vám ukradnou mobil? Jak (ne)bezpečné jsou smartphony

Jana Langová

Jana Langová

3. 11. 2016

Pomoc, ukradli mi telefon! Co teď?

Nejenže se jedná o nepříjemnou záležitost, ale s nástupem smartphonů se z toho stala i věc nebezpečná – velmi rychle můžete totiž přijít o citlivé osobní údaje a přístupy k osobním účtům. Jak nejlépe postupovat?

Kontaktujte operátora

Prvním krokem je okamžitě se obrátit na vašeho operátora a požádat o zablokování SIM karty. Máte tři možnosti: zajít na prodejnu, zavolat na bezplatnou linku a někteří operátoři umožňují blokaci přes internet. Připravte si k tomu vaše osobní údaje.

Jděte na policii

Hned po zablokování SIM karty vyrazte na nejbližší policejní služebnu, kde krádež nahlásíte a sepíšete protokol. Budete k tomu potřebovat IMEI číslo telefonu (jedinečné identifikační číslo), které jste získali při koupi. Na policii se musí dostavit buď majitel osobně anebo zplnomocněná osoba. Je-li vám méně než 15 let, vše za vás vyřizuje zákonný zástupce. Policie se vás doptá na doplňující informace a vše vloží do databáze. A vám nezbývá nic jiného než čekat.

Anebo ne?

Firmy na vás myslí!

Jste-li vlastníkem zmíněného smartphone, pravděpodobně v něm máte funkci „Najít telefon“, kdy na dálku přes internet či SMS lokalizujete své zařízení. Zároveň si můžete nastavit blokaci funkcí, kdy se na ploše zobrazí pouze text a možnost zavolat na vámi určená telefonní čísla.  V kritické situaci telefon můžete i vymazat a vrátit do továrního nastavení.

Tyto funkce ovšem nejsou samospasitelné, pokud se telefon dostal do zkušených rukou a „lapka“ vyndal SIM kartu či obnovil tovární nastavení.

Po zjištění, kde se váš mobil nachází, se obraťte na policii, která provede další kroky. Rozhodně neberte zákon do vlastních rukou!

Nejdůležitější je prevence

Základem je dobré zabezpečení vašeho miláčka. V dnešní době už je samozřejmostí kód obrazovky a PIN kód, popřípadě nadstandardní vychytávky typu otisk prstů či skener duhovky. Určitě se vyplatí i neukládat přístupové údaje k citlivým účtům jako je internetové bankovnictví a heslo uvalit i na osobní věci typu fotky a zprávy. V dnešní internetové době se dá zneužít cokoliv, ačkoliv se na to zapomíná.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co dělat, když vám ukradnou mobil? Jak (ne)bezpečné jsou smartphony