Zájem o studium vysokých škol je v Česku obrovský, ovšem nabídka je, alespoň co se týče veřejných škol, omezená. Co dělat, když se nedostanu na vysokou školu? Víme o možnostech, které mohou čerství možnosti využít, pokud ještě musí studium svého vysněného oboru odložit.
Odmítnutí vždycky bolí, ovšem je důležité si uvědomit, že jedny zpackané přijímačky ještě neznamenají konec světa. Můžete to přece zkusit znovu za rok a s lepší přípravou. A do té doby zkusit něco docela jiného. Jaké jsou možnosti?
1. Co dělat, když se nedostanu na VŠ – jiná VŠ
Že jste se nedostali na svou vysněnou vysokou školu, neznamená, že nemůžete jít studovat jinou. Mnoho vysokých škol vypisuje další kola a je mezi nimi i řada veřejných, i když je potřeba vzít v úvahu, že na nejatraktivnějších oborech už bude plno.
Širší možnosti v tomto ohledu nabízí soukromé vysoké školy – nabízejí širokou škálu oborů a často přijímají bez zkoušek a klidně i v průběhu akademického roku. Na druhou stranu je zde nutné počítat s placením školného.
2. Co když se nedostanu na vysokou školu – VOŠ
Vyšší odborné školy jsou u nás celkem opomíjené instituce, pokud však zapátráte na internetu, zjistíte, že mnohdy nabízejí opravdu zajímavé obory. Ani cestu na VŠ si při jejich studiu nezavřete. Naopak jakožto absolvent VOŠ máte možnost dodělat si bakalářský titul na vysoké škole třeba za jediný rok.
Výuka na VOŠ je od VŠ odlišná v tom, že je zaměřena více prakticky a jsou zde kladeny větší nároky na docházku. I zde se obvykle platí školné, bývá to však obvykle pár tisíc ročně, tedy mnohem méně než na soukromých VŠ.
3. Co když se nedostanu na VŠ – pomaturitní studium jazyků
Pokud na jinou školu jít nechcete a raději si počkáte na další přijímačky na svou vysněnou, můžete následující rok strávit (vedle přípravných kurzů na přijímací zkoušky) studiem v jazykové škole. Výhodou je, že při pomaturitním studiu jazyků neztrácíte status studenta. Ovšem aby to bylo z hlediska zákona možné takto brát, je potřeba splnit určité podmínky:
- jazyková škola musí mít akreditaci od MŠMT
- musí to být denní studium po dobu celého roku
- musí být zahájeno nejpozději do konce kalendářního roku po vykonání maturitní zkoušky
4. Co dělat, když se nedostanu na VŠ – práce
Možností je také vyzkoušet si, jaké to je pracovat na plný úvazek. Trochu si odpočnete od školních lavic, do kterých se po těžké dřině ještě rádi vrátíte, anebo se vám zalíbí svoboda a vlastní peníze. Pokud však o studium VŠ opravdu stojíte, doporučujeme kombinovat práci s jazykovkou nebo nějakými kurzy, aby pro vás návrat do školy nebyl takový šok.
5. Co když se nedostanu na vysokou školu – cizina
Ještě více zkušeností získáte, pokud pojedete pracovat do ciziny. Můžete vyzkoušet například au-pair, anebo práci v hotelu, restauraci, baru apod. Bezpečnější je ovšem obrátit se na některou ze specializovaných agentur a nechat si vše zajisti předem, než hledat práci až na místě.