Děje se to dennodenně. Kapsáři využijí každé příležitosti, kdy nás mohou nepozorovaně připravit jak o peníze, tak o doklady a další cenné věci. Co však dělat a kam se obrátit, pokud se sami staneme obětí takové krádeže?
Krádež nahlaste co nejdříve
Pravidlem číslo 1 je neotálet. Pokud jste si naprosto jistí, že jste svou peněženku hledali, kde jen to bylo možné a přesto nenašli, nemá smysl s nahlášením odcizení váhat.
Prvotním krokem by vždy měla být návštěva policejní stanice, kde byste měli mimo jiné i co nejpodrobněji popsat obsah své peněženky. Samozřejmostí je nahlášení finančního obnosu, který jste zrovna měli u sebe, nezapomínejte však ani na veškeré doklady, včetně řidičského průkazu a všech vámi vlastněných platebních a kreditních karet. Pokud vše takto pečlivě ohlásíte, máte jistotu, že pachatel nebude moci jakýmkoliv způsobem využít vašich osobních dokladů – budou totiž zablokovány.
Odcizení platební karty hlaste své bance
Možná ještě dřív než dorazíte na policejní stanici, kontaktujte svou banku. Tak budete mít absolutní jistotu, že vám platební kartu ihned zablokují a nebude ji moci nikdo zneužít. Bankovní instituce mají pro takové situace speciální telefonní linku, která je vám k dispozici 24 hodin denně.
Některé z nich dnes už nabízejí i možnost pojistit si svou kartu právě před možnou krádeží. Takové pojištění často kryje i osobní věci (jako je právě peněženka, kabelka či batoh), hotovost, kterou jste měli v dané chvíli u sebe, náklady na nové osobní doklady nebo např. i poplatek za vyrobení náhradní karty.
Jak je to s kartou pojištěnce
Další kartičkou, kterou je třeba nahradit, je karta pojištěnce. To bývá nejjednodušší, některým zdravotním pojišťovnám dokonce stačí nahlásit krádež pouze telefonicky, do jiných se musíte dostavit osobně. Jak přesně postupovat však nejlépe zjistíte, pokud se obrátíte rovnou na svoji pojišťovnu. Každopádně je třeba odcizení nahlásit do 8 dnů – duplikát karty vám poté pojišťovna vystaví zdarma.
Kam pro nový občanský průkaz
Pokud na policii nahlásíte odcizení svého průkazu totožnosti, mělo by vám být vydáno potvrzení, které poté předložíte při žádosti o nový. Děje se tak na konkrétním městském úřadě v místě vašeho bydliště. Díky potvrzení se tak vyvarujete případné pokutě za ztrátu průkazu.
Vystavení nové OpenCard
Většina z nás nosí v peněžence kromě dalších karet i legitimaci MHD. V takovém případě se po jejím odcizení můžete obrátit na Zákaznické centrum DPP ve Škodově paláci, kde je možné nechat si přímo na místě vystavit novou kartu a současně i získat duplikát kupónů, jež jste měli v době krádeže nahrané na předchozí legitimaci.
Tip na závěr:
Jedním z preventivních opatření, jak do budoucna předejít podobné situaci, je nosit peníze, doklady a karty odděleně. Samozřejmostí je nenechávat si důležité číselné kódy k platebním kartám ledabyle zapsané na papírku uvnitř peněženky. Vždy je nutné dávat si pozor na místech, kde k odcizení dochází nejčastěji (supermarket, koncert, restaurace), ale i všude jinde.