Menu
StudentMag
Pravopis

Chytáky ve vyjmenovaných slovech: připravte se na zákeřné diktáty

Redakce

Redakce

17. 10. 2017

Vyjmenovaná slova nejsou tím největším postrachem, ale i tak nás některé záludnější případy dokážou potrápit. Dost často přetrvají pochyby o správném užití i a y do doby, když už na první stupeň vzpomínáme jen s nostalgií v oku. Pojďme se tedy podívat na některé záludnosti vyjmenovaných slov.

Nemá příliš smysl opakovat zde všechna vyjmenovaná slova. Ani v životě není účelem je vyjmenovat, jako když bičem mrská, ale spíše si při psaní uvědomit, zda ten či onen konkrétní výraz je příbuzný s nějakým vyjmenovaným slovem, nebo zda se jedná o slovo s tvarem podobným, avšak po příbuznosti s vyjmenovanými slovy není ve skutečnosti ani stopy. Projděme si tedy nejčastější chytáky, v nichž se často chybuje.

Chytáky ve vyjmenovaných slovech po B

Být – bít: Být ve významu někde pobývat se píše y a bít s i znamená tlouci. Jak je to však slovy vybitý či nabitý? Jestliže máme na mysli kupříkladu vybitou baterii v mobilním telefonu, píšeme i. Chceme-li například říct, že pracovní program je velmi nabitý, píšeme také i.

Pomůckou nám může být, že si řekneme, že energie byla do baterie vtlačena, jakoby natlučena, tedy nabita. Podobně je tomu i s  programem, vmáčkli jsme tam spoustu povinností, tedy jakoby natlačili, nabili.

Bydlo a bidlo: Slovo bydlo ve smyslu obydlí píšeme s y. Bidlo ve významu dřevěné tyče píšeme i. Velmi hezké je pak souvětí: Ptáci měli na vysokém bidle své útulné bydlo. Zafoukal však vítr a obě bi/ydla spadla. Zde opravdu není jedna správná odpověď, protože spadla obě bi/ydla.

Chytáky ve vyjmenovaných slovech po L

Zde by mohlo činit obtíže slovo mlít, neboť si leckdo chybně odvodí, že se jedná o příbuzné slovo ke slovu mlýn, ale není tomu tak. Píšeme tedy následovně: Ve vodním mlýně nebylo co mlít.

Chytáky ve vyjmenovaných slovech po M

Někdy může činit obtíže slovo vymítat. Nejedná se o slovo příbuzné se slovem mýtit. Tedy píšeme, že kněz vymítal ďábla a lesník vymýtil les.

Chytáky ve vyjmenovaných slovech po P

Pil – pyl: Včely sbíraly pyl z květin versus pil příliš mnoho alkoholu. Pyl s y píšeme všude tam, kde se jedná o prášek z květů. Pil s i píšeme tam, kde se jedná o požívání tekutin.

Slepýš a slepíš: Slepýš s y se píše ve významu zvířete: Slepýš je živočich připomínající hada, ale o hada se nejedná. Slepíš s i se užívá ve smyslu spojení něčeho pomocí lepidla. Dej pozor, ať to pořádně slepíš.

Chytáky ve vyjmenovaných slovech po S

Syrová – sýrová – sírová: Syrová s y ve významu tepelně neupravená. Sýrová ve významu výrobku z mléka (ze sýru). Sírová s í pak jako přídavné jméno od chemického prvku síry. Píšeme tedy: Syrová zelenina je zdravější než tepelně upravená. Sýrová příchuť chipsů patří k mým oblíbeným. Kyselina sírová má vzorec H2SO4.

Chytáky ve vyjmenovaných slovech po V

Vír – výr – vir: Vír s měkkým znamená prudký pohyb vzduchu či vody. Výr s ý je sova. Vir s i je druh nebuněčného organismu.

Vít – výt: Vít s í znamená, že něco splétám. Babička vila své vnučce věneček. Výt s ý má význam zvuku, který vydává nějaký živočich. Správný vlk musí umět výt.

Výskat – vískat: Výskat s ý má význam vydávání zvuku. Děti výskaly radostí z nového kola. Vískat s í znamená probírat se někomu ve vlasech. Líbí se mi, když mě někdo víská ve vlasech.

Vysel – visel: Vysel s y ve významu setí semínek. Vysel semínka mrkve do kypré hlíny. Visel s i pak znamená, že je něco na něčem zavěšeno. Artista visel hlavou dolů.

Chytáky ve vyjmenovaných slovech po Z

Zívat – nazýva:. Zívat s í znamená projev únavy, ospalosti či znuděnosti. Žák už poněkolikáté svým hlasitým zíváním narušoval hodinu. Nazývat s ý má význam pojmenovávat. Od této doby budeme tento kraj nazývat zemí zaslíbenou.

Brzy – brzičko: Obě slova vyjadřují časový údaj, avšak slovo brzičko je tvořeno kořenem brz a příponou –ičko, proto píšeme i. Pamatujte, že již brzy, brzičko dojde na má slova.

Vyjmenovaná slova nepatří ke nejtěžším oblastem našeho jazyka, ale i tak nás dovedou občas potrápit a opakování, jak víme, je matkou moudrosti. Doufám, že tedy tento článek k vaší moudrosti alespoň trochu přispěl.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Chytáky ve vyjmenovaných slovech: připravte se na zákeřné diktáty