Charakteristika osoby u maturity na jedničku jako lusknutím prstu
Redakce
4. 3. 2022
Charakteristika osoby je pro mnoho maturantů strašákem. Vyžaduje se od ní bohatá slovní zásoba i konkrétnost, ale i dobrá znalost charakterizované osoby. Jak napsat charakteristiku osoby na jedničku?
Co je to charakteristika osoby
Protože je cílem slohové práce na téma charakteristika osoby poznat ji co nejlépe, je zapotřebí dívat se na ni z více úhlů. Čeština ji proto rozděluje na vnitřní a vnější, přičemž každá z nich má svá specifická pravidla pro její psaní. Při psaní charakteristiky osoby se vám nejvíce budou hodit přídavná jména, slovesa (ve spojení s podstatnými jmény) a přirovnání. Popis by měl být zároveň logický a květnatý, aby čtenář nabyl dojmu, že ji zná stejně dobře jako vy a sám by o ni dokázal vyprávět dál, aniž by ji kdy poznal osobně.
Jak napsat osnovu? Přinášíme zaručený návod pro každou příležitost
Vnější charakteristika osoby
Popisujeme-li vnější charakteristiku, máme tím na mysli její vzhled od úpravy účesu, přes styl oblečení po makeup či vousy. Zaměřujeme se na takové detaily jako jsou barvy, ale klidně i materiály nebo vzory – pokud je má konkrétní osoba v oblibě a dává jim přednost.
Vnitřní charakteristika osoby
Ta bude jednoznačně mnohem obsáhlejší než charakteristika vnější. Jak se daná osoba chová mezi svými blízkými a jak na veřejnosti? Jaké má kladné a jaké záporné vlastnosti? A nejen to, ale také co ji rozladí nebo naopak nejvíce potěší. Čím více si s vnitřní charakteristikou osoby vyhrajete, tím více plusových bodů za sloh získáte.
Slohová práce na téma Charakteristika osoby: Čemu se vyhnout
- Opakování slov
- Používání cizích slov
- Používání vulgarismů
- Přeskakování od jednoho k druhému, tzn. nezachování logiky textu
- Odchylovat se od zadání nebo ho úplně ignorovat
- Vyhýbejte se tzv. vatě v podobě slov: být, mít, dělat, rád…
Slohová práce na téma Charakteristika osoby: Čím ji zpestřit
- Bohatou slovní zásobou, například: srdečný, pečlivý, vyrovnaný, domýšlivý, lenivý, pracovitý, zvídavý, škodolibý, starostlivý…
- Vzpomínkou či zkušeností, jak jste se poznali nebo kdy vám tato osoba pomohla
- Citací/přímou řečí, například jak vás nejčastěji zdraví nebo oslovuje
- Přirovnáním nebo připodobněním, například ke všem dobře známé knižní postavě
- Konkrétností, tzn. jestliže si vyberete nějakou povahovou vlastnost, rozeberte ji
Rozdíl mezi popisem a charakteristikou
Slohová práce by neměla znít jako Wikipedie. Častou chybou bývá typické popisování, jako když někoho navigujete do obchodního centra. Charakteristika je oproti tomu květnatá, zpestřená zvučnými slovy a může být i mírně vtipná. Zkrátka jako když popisujete kamarádovi jinou osobu, samozřejmě se zachováním gramatických pravidel českého jazyka a držení se zadání.
7+5 tipů, jak psát úvahu. Neplácejte jednu myšlenku přes druhou
Osnova slohové práce Charakteristika osoby
- Představení (Koho jste se rozhodli charakterizovat a proč? Kolik jí je, kde bydlí, je svobodná nebo ve vztahu? Odkud ji znáte a čím vám je blízká?)
- Vzhled (Nejen barva vlasů a očí, ale i účes nebo brýle. Má daná osoba znamínko krásy, vrásky nebo pihy? Jaké oblečení najdeme v její skříni? Nosí podpatky? Sportovní oblečení?)
- Povahové vlastnosti (Které povahové vlastnosti ji šlechtí? Má nějaké zlozvyky? Je spíš introvert nebo extrovert? Jaký má vztah ke svému zaměstnání? Má nějakou fobii?)
- Záliby (Jak tráví volný čas? Sportuje, má netradičního koníčka nebo hodně cestuje? Jak probíhá její běžný den? Je sběratel, kutil nebo vášnivý milovník aut?)
- Krásný vztah (Čím osobně je pro vás charakterizovaná osoba výjimečná? Jaký spolu máte vztah vy dva? Jaká je vaše nejkrásnější vzpomínka, kterou na ni máte?)
Příklady pro špatnou a dobrou charakteristiku osoby
Špatně: Budu vám popisovat svou babičku Jarmilu. Je jí 68 let, žije sama a má dvě kočky. Bydlí v Praze v paneláku.
Dobře: Rád bych vám představil mou babičku Jarmilu, které je 68 let. Bydlí v Praze v panelovém domě a společnost jí dělají dvě kočky Ťapka a Mourek.
Špatně: Má šedé vlasy, malý nos a nosí brýle. Nosí nevýrazné oblečení, hodně sukně a někdy kalhoty.
Dobře: V babiččině věku jsou už šediny samozřejmostí. Má dlouhé vlasy, proto je nosí téměř vždy nosí zkrocené v culíku, aby jí nepadaly do obličeje. Své vřelé modré oči skrývá za kulatými obroučkami brýlí. Tvář ji zdobí malý nos a několik jemných vrásek.
Špatně: Babička ráda čte, luští křížovky, vaří a kouká na televizi. Občas jde na procházku do parku nebo k sousedce na návštěvu.
Dobře: Babička ráda udržuje svůj mozek v kondici, proto hodně čte a luští křížovky. Miluje vaření a jak sama říká, nejraději vaří pro svá vnoučata. Hned za domem má park, kam velmi ráda každé dopoledne chodí na procházku. Když si chce odpočinout, prostě zapne televizi nebo zajde k sousedce na návštěvu a společně vzpomínají na mládí.
Zvládněte maturitní slohovou práci na jedničku. Víme, jak probíhá
Trénujte, trénujte, trénujte
Charakteristika osoby na jedničku chce trénink. Nespoléhejte jen na to, že vám budou stačit informace posbírané na internetu. Jestliže budete o každé myšlence či větě dlouze přemýšlet, okrádáte se o drahocenný čas na kontrolu. Oslovte spolužáka nebo člena rodiny, ať vám zadá několik různých charakteristik a zkuste si na ně napsat plnohodnotnou slohovou práci.
Až ji budete psát na ostro, snáze vám naskočí myšlenky a slovní obraty, které byste jinak dlouze lovili v paměti. Charakteristiku díky tomu napíšete o pár minut dříve, díky čemuž získáte více prostoru na kontrolu a doladění. Jestliže navíc dostanete téma, které jste si zkoušeli napsat doma, bude to příjemný bonus navíc.