Už dávno je za námi doba, kdy označení introvert bylo synonymem pro uzavřeného člověka, který není schopen komunikace a nevychází z domu. Naopak, dnešek začíná introvertům přát a cení si jejich smyslu pro detail a rozvážného jednání. Uvádí se, že introvertů je mezi námi 25%, zbytek osob se kloní k extraverzi. Který z nich jste vy?
Každý jsme nějaký
S typologií introverze a extraverze přišel slavný zakladatel analytické psychologie Carl Gustav Jung, když si všiml, že lidé se dají rozdělit do dvou skupin v závislosti na přístupu k vnějšímu světu. Samozřejmě to nebyla první snaha lidi generalizovat a strkat je do omezujících škatulek.
Už ve starověku otec lékařství Hippokrates zavedl nejznámější typologii temperamentu založenou na čtyřech tělesných šťávách, jejich poměr určuje reakce člověka na jeho okolí. Určitě jste o nich už slyšeli: sangvinik má převahu krve a je optimistický a veselý; flegmatika charakterizuje nadbytek hlenu, je emočně vyrovnaný, ale pasivní až lhostejný; více černé žluči najdeme u melancholika, emotivní a spíše pesimistické osobnosti; a nakonec je cholerik s vyšším množstvím žluči, který je emočně labilní až agresivní a impulzivní. Hippokratova teorie byla dále rozvíjena pozdějšími badateli, a tak se můžeme setkat s mnohem komplexnějšími typologiemi, které berou ohled na složitost lidské duše a chování. Základní dělení na introverty a extroverty je však stále oblíbené, ačkoliv není jednoduché se do jedné kategorie zařadit.
Charakteristika introverta: Konverzace musí mít smysl
Introverti se vyznačují především pestrým vnitřním světem, ve kterém setrvávají mnohem radši v tom vnějším. To ale neznamená, že jsou odstřiženi od reality! Naopak ji vnímají mnohem lépe než otevření extroverti, více si všímají detailů a pečlivě o věcech přemýšlí. Málokdy se stane, že by dřív mluvili, než mysleli, což jim značně usnadňuje život. Vybírají si totiž, co přesně řeknou, a tak pak nemusí řešit nepříjemné následky nevhodných poznámek. Zároveň ale strádají při nesmyslných zdvořilostních debatách, tzv. small talk. Nedokážou totiž tlachat jen tak o ničem, potřebují téma, které je smysluplné a jim blízké. O tom dokáží mluvit hodiny. Vedou také dlouhé vnitřní monology, kterými přemýšlí a analyzují situace.
Charakteristika introverta: Samotou dobít baterky
Mnoho lidí udivuje, že se mezi introverty skrývá většina slavných osobností – jmenovitě například Lady Gaga, Emma Watson nebo Christina Aguilera, z Čechů Ondřej Sokol. Introverti jsou ovšem většinou dobří mluvčí a vůdci a charakteristická stydlivost z nich v záři reflektorů opadá. Jsou také velmi kreativní, snadněji nacházejí řešení problémů a svět vnímají ze širší perspektivy. Mívají méně přátel, ale zato hlubší a silnější vztahy, ve kterých si je jejich partneři cení pro schopnost naslouchání a pomoci. Nedělá jim problém jít mezi lidi a bavit se, ale po určité době a dávce se musí uchýlit do ticha a klidu svého domova a načerpat energii. Tu hledají mezi knížkami, v poslechu hudby, sledování filmů, na počítači anebo psaním.
100% introverta nenajdete
Podle hippokratovské typologie jsou introverti flegmatici a melancholici, což možná zdánlivě vyplývá z jejich zádumčivosti, analyzování a stydlivosti. Ovšem věřte tomu, že jsou to skvělí přátelé, kteří vás podrží v každé situaci a dobře vám poradí. Často si také za partnera hledají svůj opak, extroverta, s kterým se doplňují jako jin a jang. Nicméně, žádný člověk přesně nezapadá do jedné z těchto dvou kategorií. V každém se jejich vlastnosti více či méně míchají, a tak ne každý introvert je kreativní a ne každý extrovert je lev salónů. Dost často se také zavádí pojem ambivert, který je mezi nimi zlatým středem a kam by se řadila většina lidí, mající svoji introverzi a extraverzi téměř vybalancovanou.
Zkrátka, neberte typologie jako jedinou pravdu a naslouchejte spíše sami sobě. Každý jsme velmi složitý mechanismus, který nelze obsáhnout jednou nálepkou.