Ceny jazykových kurzů a pobytů: poradíme, jak neobrátit peněženku naruby
Redakce
13. 8. 2014
Nabídka jazykových kurzů doma i v zahraniční je dnes tak široká, až by se zdálo, že si v ní každý snadno najde to své. Jelikož ale obvykle máme omezený rozpočet, možnosti výběru se nám tím poněkud zužují. Víme, kolik jazykové kurzy stojí a jak ušetřit.
Ceny jazykových kurzů se odvíjí od délky a intenzity výuky, roli hraje také umístění školy. Ve větším městě obvykle zaplatíte za kurz více než na maloměstě, nemusí to být ale pravidlem. Ceny skupinových kurzů v soukromých jazykových školách, při hodinové dotaci 90 minut týdně, se pohybují okolo tří až pěti tisíc korun za semestr.
Výhodnější cenové podmínky zpravidla nabízejí bývalé státní jazykové školy, které dnes fungují jako krajské příspěvkové organizace pod názvem jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky nebo jako součást středních škol.
I zde se ale mohou ceny výrazně lišit. Zatímco například v Plzni a v Praze zaplatíte za roční tříhodinový přípravný kurz k mezinárodní zkoušce z angličtiny FCE mírně nad šest tisíc korun (pražská škola navíc poskytuje studentské slevy), v Brně vás stejný kurz vyjde na jedenáct tisíc.
Ušetřete s jazykovými kurzy na univerzitě
Studujete-li vysokou školu, neváhejte a využijte možnosti zdokonalit se v cizích jazycích bezplatně. Na univerzitách bývají katedry jazyků, kde si můžete zapsat nejen obecné kurzy, ale často i kurzy odborného jazyka související s vaším oborem. Po jejich úspěšném absolvování získáte kredity, které se vám v konečném součtu budou jistě hodit.
Bývá ovšem pravidlem, že se do univerzitních kurzů můžete přihlásit jen tehdy, jestliže jste v jazyce dosáhli určité úrovně (například B1). Méně pokročilé a začátečnické kurzy vysoké školy obvykle nenabízejí, a pokud ano, vybírají za ně poplatky.
Akční ceny jazykových pobytů berte s rezervou
Studovat cizí jazyk v zemi, kde se jím mluví, je nesporná výhoda. Náklady s tím spojené ji nicméně s ohledem na studentský rozpočet odsouvají spíše do říše snů. Například ceny nejlevnějších dvou týdenních jazykových kurzů ve Velké Británii se letos, v důsledku oslabení koruny, přiblížily k 20 tisícům korun.
Na jazykovém pobytu obvykle neušetříte ani v případě, že si jej objednáte přímo v zahraniční škole a nikoli přes agenturu. Agentury naopak mohou mít výhodnější ceny, které jim školy poskytují při dlouhodobé spolupráci.
Orientační náklady spojené s jazykovým kurzem ve Velké Británii
- jazykový kurz: od 120 liber/týden
- registrační poplatek: cca 50 až 100 liber
- ubytování (hostitelské rodiny, studentské apartmány apod.): od 120 liber/týden
- doprava: zpáteční autobusová jízdenka Praha – Londýn cca 2 600 korun (se slevou na ISIC kartu)
- učební materiály
- náklady na místní MHD
- volnočasové aktivity (výlety, kultura atd.)
- pojištění
- kapesné
Na internetu jste se už jistě setkali s lákavými nabídkami typu angličtina na jižním pobřeží Anglie za 4 tisíce korun týdně a podobně. Nenechte se jimi nachytat. Ceny nejsou úplné a obvykle zahrnují jen cenu kurzu, nikoli ubytování, registrační poplatek a další náklady. Projevíte-li zájem, agentury vám ochotně udělají kalkulaci, v níž se dozvíte skutečnou cenu. Ze čtyř tisíc týdně se tak rázem stane deset nebo i víc.
Pokud ale víte, že byste za letní dovolenou vydali podobnou sumu jako za jazykový pobyt, druhá varianta určitě stojí za úvahu. Podobně jako na dovolené navštívíte nová místa a kromě toho poznáte mladé lidi z různých zemí světa a zdokonalíte se v jazyce.
Vycestujte do zahraničí se stipendiem
Jste-li studenty vysoké školy, můžete si splnit sen o studiu v zahraničí, aniž by si kvůli tomu vaše konto ťukalo na čelo. Prozkoumejte, zdali vaše fakulta nenabízí stipendia pro účast na letních kurzech na partnerských univerzitách.
Také jako Erasmus studenti máte zpravidla možnost navštěvovat bezplatně jazykové kurzy pořádané zahraniční univerzitou. Abyste se mohli programu zúčastnit, je třeba uspět ve výběrovém řízení na vaší fakultě. K základním kritériím výběru patří studijní výsledky a motivace ke studiu v zahraničí.
Němčináři si mohou zažádat také o stipendium Německé akademické výměnné služby (DAAD) umožňující účast na letním jazykovém kurzu na německé univerzitě. To pokrývá většinu nákladů (kurzovné, ubytování a cestu), podmínkou je znalost němčiny minimálně na úrovni B1 a dobré studijní výsledky. Přihlášky je možné každoročně podávat do 15. listopadu.