Menu
StudentMag
Studentský život

Být nebo nebýt na Facebooku? Přinášíme vám 7 výhod a 7 nevýhod

Redakce

Redakce

5. 12. 2014

Používáte Facebook každý den, ale váš postoj k němu je indiferentní? Nemůžete se rozhodnout, zda vám Facebook spíše více dává nebo bere? Nad těmito otázkami přemýšlí stále více uživatelů této sociální sítě. Tento článek vám pomůže rozhodnout se.

Výhody

1. Facebook je zadarmo. To bezesporu představuje výhodu oproti komunikaci prostřednictvím mobilních telefonů. Nicméně, i další sociální sítě nejsou zpoplatněné.

2. Vytvořit účet na Facebooku lze velmi snadno a rychle, ovládání je intuitivní. I proto roste počet seniorů, kteří mají profil na Facebooku.

3. Facebook je nejrozšířenější sociální sítí v České republice. Můžete se jeho prostřednictvím spojit s naprostou většinou vašich přátel a známých, ať už žijí v ČR nebo kdekoliv jinde.

4. Facebook nabízí svým uživatelům systém ochrany soukromí, prostřednictvím něhož lze nastavit podmínky zobrazování vašich soukromých údajů, statusů a fotek ostatními uživateli. Dále je možné vytvářet uzavřené skupiny, do kterých lze přistoupit jen se souhlasem správce skupiny. Příspěvky v rámci uzavřené skupiny jsou přístupné pouze jejím členům.

5. Pro firmy představuje Facebook významný komunikační kanál velmi dobře využitelný v marketingu. Jaké výhody to přináší nám, zákazníkům, takové firmy? Zákazníci se mohou z facebookového účtu firmy či značky dozvědět nejaktuálnější informace o stávajících i připravovaných produktech nebo akcích.

6. Možná, že jste nevěděli o tom, že jako uživatelé Facebooku máte k dispozici také e-mailovou adresu vycházející z vašeho uživatelského jména doplněného o @facebook.com. Pro aktivaci vaší emailové adresy stačí přihlásit se, kliknout na ikonu šipky v pravém horním rohu, vybrat možnost Nastavení a poté zvolit oddíl E-mail.

7. Další výhodou je možnost přihlašovat se přes Facebook do jiných aplikací a také k profilům na jiných sociálních sítích.

Nevýhody

1. Facebook způsobuje u svých uživatelů závislost. Ta se může v případě nemožnosti připojit se k účtu projevovat neklidem, pocitem, že vám něco chybí, ale i naštváním.

2. Přestože Facebook nabízí systém ochrany soukromí, mnoho uživatelů mu nevěnuje pozornost. Dalším problémem je, že tento systém není příliš přehledný, a proto jej mnoho uživatelů nedokáže nastavit správně. Právě zde vzniká prostor pro zneužití fotek a osobních údajů.

3. Na Facebooku existuje také velké množství falešných profilů, za kterými se skrývají lidé pod falešnou identitou. Tyto profily využívají k zneužívání, vydírání nebo harassmentu.

4. Rozhodli jste se s Facebookem skoncovat? Pak počítejte s tím, že zrušení účtu je o něco obtížnější než jeho založení. K úplnému zrušení účtu slouží formulář, který není vůbec snadné najít a po jehož vyplnění je třeba vydržet 14 dní bez připojení se.

5. Facebook se neustále mění. Dochází ke změnám v uspořádání, v podmínkách používání, v podmínkách ochrany soukromí nebo přibývají nové funkce. Většina uživatelů ale tyto změny nepřijímá pozitivně.

6. Pokud máte pocit, že jste dříve byli více kreativní, možná je za tím Facebook. Facebook totiž rozptyluje pozornost, což negativně ovlivňuje schopnost být tvůrčí a přicházet s novými nápady a myšlenkami.

7. Sdílíte mnoho statusů o tom, kde a s kým právě jste a jak se cítíte? Rozhodně není dobré sdílet statusy bez rozmyslu. Něco z toho, co uveřejníte, může mít totiž negativní dopad na vaše vztahy nebo také na vaše zaměstnání.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Být nebo nebýt na Facebooku? Přinášíme vám 7 výhod a 7 nevýhod