Menu
StudentMag
Příprava k maturitě 2022

8 všeobecných znalostí, které vás zachrání u maturity z dějepisu

Redakce

Redakce

20. 3. 2017

Vybrali jste si maturitu z dějepisu a teď vás v nočních můrách začínají děsit letopočty, které neovládáte a bitvy, ve kterých nevíte, kdo proti komu bojoval? Nezoufejte. Tady je několik všeobecných znalostí, které vás (v nejhorším možném případě) zachrání před rupnutím z historie světa.

1. Pazourek

Už i děti na základní škole vědí, že přelomovým objevem pravěku (pro upřesnění mladého paleolitu), byl první opravdu užitečný nástroj, kterému historici dali jméno pazourek. Pazourek poprvé vyrobil jistě nějaký zručný Homo sapiens sapiens (člověk moudrý) a posunul tak vývoj lidského plemene zase o několik kroků vpřed.

Aliterace, nebo anafora aneb 10 básnických figur k maturitě

2. Pyramidy, egyptská božstva

Pokud si vytáhnete starověk a celý Babylon i Sumerové vás během středoškolské výuky minuli obloukem, vždy můžete mluvit o Egyptě – konkrétně o pyramidách a egyptských bozích. Nemusíte znát detaily, stačí, když zapojíte selský rozum a vzpomenete si na všechny filmy o Egyptě, které jste kdy viděli. Ano, včetně filmu Asterix a Obelix: Mise Kleopatra.

3. Karel IV.

Otázka vrcholného středověku se díky znalostem o tomto význačném českém panovníkovi stává hned o něco snesitelnější. Všichni přece víme, že Karel IV. měl čtyři sličné manželky, vydal Zlatou bulu (pozor, ne Zlatou bulu sicilskou!), založil v Praze univerzitu a nechal postavit ten hezký most přes Vltavu.

4. Jan Hus

Náboženská reformace a protireformace je pořádný oříšek. Pokud už vás nebaví učit se obsahy Dekretu kutnohorského a Basilejských kompaktát, vždy můžete sáhnout po znalostech o Janu Husovi. Legendární bojovník za svobodu náboženského vyjádření v Čechách po odchodu z Prahy kázal na Kozím hrádku a upálen byl v německé Kostnici. Inspirovat se můžete také v Cimrmanově Českém nebi.

5. Parní stroj

Zdokonalený Jamesem Wattem měl na svědomí v podstatě celou průmyslovou revoluci. Chytrý student si díky této znalosti dá dohromady, co všechno mohl parní stroj pohánět, že mnohonásobně zvětšil produkci nejrůznějších továren a že díky němu spousta lidí v té době nejen našla, ale také ztratila práci.

6. Světové války

Kdo nikdy neslyšel o „sedmi kulích v Sarajevu“, Hindenburgovi či Hitlerovi, nežije snad na téhle planetě. Když k těmto znalostem navíc připíšete fakt, že Evropa se dělí na západní, střední a východní a národnostní stereotypy typu – Francouzi jsou „zrádci“, většina Němců „nacisti“ a Briti s Amíkama to nakonec vždy všechno zachrání, máte o zajímavé povídání na téma světových válek postaráno.

12 nešťastných chyb, které ve čtvrťáku dělají všichni maturanti

7. Vyprávění babiček a rodičů

Každému z nás určitě některý z rodinných příslušníků vyprávěl, jak se u nás žilo během komunistického režimu, ať už před či po normalizaci. I z těchto na první pohled někdy možná banálních životních příběhů si ale můžete utvořit vcelku ucelený obrázek o tom, jak naše tehdejší politika a společnost fungovaly. I když šlo jenom o frontu na banány.

8. Václav Havel

I ten největší neznalec před a po – revoluční české politiky musí znát tohoto výjimečného muže, jednoho z autorů Charty 77, který se stal novodobým hrdinou českého národa a také nesmrtleným symbolem Sametové revoluce. Pokud váš zkoušející není zatvrzelý komunista, určitě vám za povídání o Havlovi udělí jedině plusové body.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

8 všeobecných znalostí, které vás zachrání u maturity z dějepisu