Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

7 tipů pro budoucí absolventy. Jak plynule přejít ze školy do práce?

Redakce

Redakce

16. 5. 2016

Je to tady. Po mnoha letech vzdělávání přichází poslední rok na vysoké škole. Co si však počít před úspěšně zdolanými státnicemi, abyste se poté mohli zapojit do pracovního procesu? Přinášíme vám několik rad, jak se na vše připravit ještě během vašeho studia.

1. Titul navíc

Jestliže se vám ještě úplně nechce opustit školní škamna, nabízí se možnost postgraduálního studia. U nás se jedná o tři až čtyřleté studium, které navazuje na předchozí magisterské. Rozdíl je ovšem v tom, že jeho náplní je výzkum určitého vědeckého úkolu. Zakončené je vámi sepsanou disertační prací, kterou je třeba úspěšně obhájit, a také složením státní doktorské zkoušky. Takže jestli chcete ke svému Mgr. připsat ještě za jméno titul Ph. D., směle do toho!

2. Poraďte se na univerzitě

Pokud nemáte vyloženě jasno, kam se ubírat dál, není nad to zkonzultovat svůj životopis i dosavadní zkušenosti s někým, kdo tomu opravdu rozumí. Kde však na tyto lidi narazit? Naštěstí pro nás všechny většina univerzit v České republice nabízí poradenství v kariérních či informačních centrech.

Pokud jste studentem například ČVUT, můžete se obrátit na místní kariérní centrum. Tam na vás čeká mimo jiné kariérní poradna, osobní testování toho, na co se hodíte, různé semináře či zprostředkování pracovních příležitostí. Ale ani studenti Univerzity Karlovy nepřijdou zkrátka. Na UK je pro vás připraveno informační centrum, kde vám také rádi poskytnou důležité tipy. Takže se nestyďte a běžte si pro radu.

3. Praxe vyhrává pohovory

Během školních let jste jistě absolvovali spoustu rozličných brigád. Nyní je však na čase najít si práci někde, kde získáte praxi v oboru, který studujete a jemuž se v budoucnu chcete věnovat. Nejen že vám to dodá potřebné sebevědomí, zaměstnavatelé ale navíc určitě ocení zkušenosti, které jste praxí získali. Vaší konkurencí při shánění místa totiž mohou být již práce znalí lidé a vy si tím alespoň zvýšíte šanci na úspěch. Hodně firem dává přednost mladé a čerstvé energii, takže na žádný pohovor nechoďte s tím, že oproti ostatním nemáte šanci.

4. Být připraven je základ úspěchu

U pracovních pohovorů by se vám nemělo stát, že zůstanete zaskočeně mlčet, proto je dobré si předem promyslet, na co by se vás mohli ptát. Když pomineme otázky týkající se přímo vaší budoucí pozice, můžou přijít dotazy daleko zákeřnější. V průběhu hovoru vás tazatel například překvapí: „ A jaké jsou vaše dobré a špatné vlastnosti?“ (Nenechte se zmást jeho úsměvným výrazem typu: teď jsem tě dostal, protože sebehodnocení je při výběru budoucího zaměstnance v mnoha případech rozhodující.)

Udělejte si tedy odpoledne čas a sepište si vaše dobré a špatné vlastnosti. Ale pozor, všeho s mírou! Je dobré být zdravě sebevědomý a vystupovat naprosto přirozeně a hlavně potlačit nervozitu. U pohovoru na vás přece čekají také jen obyčejní lidé.

5. Buďte tvůrčí

V zimním i letním semestru se koná spousta akcí na jakékoli univerzitě. Není proto špatné zapojit se minimálně do jedné jako člen organizačního týmu. Když půjde o větší událost, vyzdobte si tím životopis. Pokud se bude jednat o něco menšího, nevadí. Při ucházení se o práci toho můžete využít a promluvit o tom, jak jste zvládali přípravu i řešení tvůrčích problémů. Na personalisty to působí dobře, protože kdo zvládá týmovou práci, zvládá i krizové situace mezi svými budoucími kolegy.

6. Dobrovolníkům se meze nekladou

Jednou z věcí, která dokáže vyšperkovat životopis, je jednoznačně dobrovolnictví. Jinými slovy práce pro určitou organizaci na neplacené pozici. Nabídek je nepřeberné množství a můžete si vybrat i podle toho, co vás zajímá. Máte zájem o přírodu? Pracujte pro Greenpeace jako tazatel přímo v terénu. (Rozuměj někde na ulici). Jste spíš humanitní typ? Co takhle práce pro Amnesty International? Chystáte se pracovat v sociální sféře? Ideální pro to je být dobrovolným pomocníkem v některém z domovů důchodců či chodit rozveselovat děti do nemocnice. Zkrátka a dobře, pomáhat můžete téměř kdekoli a dobrovolníkům se skutečně meze nekladou.

7. „Šaty dělaj člověka“

Už populární trojice Jaroslav Ježek, Jiří Voskovec a Jan Werich věděla, co je důležité. Vhodně zvolené oblečení vám může poskytnout skutečnou službu. Jen si představte: přijdete se ucházet o místo v džínech a v tričku, na nohou tenisky ze včerejšího tréninku basketbalu. Buďte si jistí, že to nevyjde, protože rozhodně nebudete působit důvěryhodně. Je lepší se vydat na menší nákup, případně probrat svůj šatník a ulovit slušné a formální oblečení. Možná, že v obchodě se vám bude zdát perfektně padnoucí oblek dražší, ale je to investice, která se vám mnohonásobně vrátí!

A to je vše, teď už je to jen a jen na vás. Hodně štěstí, (skoro)absolventi!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 tipů pro budoucí absolventy. Jak plynule přejít ze školy do práce?