Každý z nás od Erasmu očekává něco jiného. Pokud patříte k lidem, kteří toho chtějí co nejvíc zažít, vidět a procestovat, přijde vám vhod pár tipů jak ušetřit na Erasmu. Nemusíte plnit do puntíku všechny ani si zbytečně extrémně utahovat opasek. Platí: všeho s mírou!
1) Přivezte si z domova
Určitě jste si při balení říkali, že nejlepší by bylo odvézt si úplně všechno a nic dalšího nekupovat, bohužel váhové i rozměrové limity jsou neúprosné. Některé drobnosti se vám ale do zavazadla jistě vejdou.
Vezměte si s sebou základní sadu příborů, jeden ostrý nůž, utěrku a tenké prkénko z Ikey, které se vejde úplně všude a nic neváží. Zkuste přidat například i pár pytlíčků s kořením a lehkou plastovou misku na jídlo.
Seznam může pokračovat, jak ho zaplníte je jen na vás a vašich možnostech. Kreativitě se meze nekladou a u balení to platí dvojnásob! Určitě se nejedná zrovna o převratně drahé položky, ale každé ušetřené euro dobré.
2) Nebojte se koleje
Nejedná se o úplně univerzální pravidlo, ale většinou to bývá tak, že kolej je znatelně levnější než bydlení na privátě a můžete tím ušetřit desítky eur. Navíc si díky tomu užijete Erasmus se vším všudy. Čekají vás spontánní party, debatování v kuchyni a seznamování u praček.
Máte větší šanci získat různorodé rady, půjčit si chybějící věci, pomoci s učením anebo si jen tak popovídat v těžké chvíli. A pokud se chcete v klidu učit, můžete vyzkoušet studovnu, kterou najdete skoro všude.
Některé koleje dokonce mívají malou posilovnu, ať už zadarmo nebo za malý poplatek. Vybavení většinou nebývá nic převratného, ale nenáročným cvičencům to stačí.
3) Sdílení je základ
I když jste normálně zastáncem názoru, že sdílení vede jen k hádkám a problémům, uvidíte, jak na Erasmu obrátíte. Kupovat si po příjezdu všechny potřebné věci sám je – zvláště v některých zemích – finančně hodně náročné a těžko tak ušetříte na výlety.
Další možností jak ušetřit na Erasmu je proto sdílení. Domluvte s kamarádem nebo spolubydlícím a pořiďte si některé nezbytnosti napůl. Ať už se jedná o vybavení do kuchyně nebo třeba lampičku.
4) Staňte se kuchařem
Co dělat, když jsou jídla v místní menze drahá anebo máte menzu úplně z ruky? Než se každý den kodrcat přes půlku města na oběd, je lepší si začít vařit sám. Určitě máte na koleji aspoň trochu solidní kuchyň se sporákem a troubou, kde do hodiny vykouzlíte jídlo na tři dny dopředu a levně. Chce to jen trochu přemýšlet o receptech a nakupovat chytře.
Tip na jídlo:
V rychlovarné konvici uvařte vodu, nasypte jeden hrnek kuskusu do hrnce a zalijte jedním hrnkem vody s trochou masoxu. Přiklopte pokličkou a nechte pracovat. Na pánvi si osmažte kousky masa, přidejte mraženou zeleninu a když je všechno hotové, přidejte jeden rajský protlak a podlijte vodou. Ochuťte solí, pepřem a cukrem a zamíchejte do kuskusu. A dobrota je na stole!
5) Vařte dohromady
Ještě vyšší úrovní je vaření ve více lidech. Ne vždycky má člověk chuť a čas se v kuchyni mořit s dobrotou pro naplnění křičícího žaludku, proto je fajn si sehnat parťáky, co vás zastoupí. Domluvte se, kdo kdy bude vařit a podělte se o náklady.
Nejenže ušetříte čas a peníze, ale budete mít šanci ochutnat jídla i z jiných zemí. Všechno je jen o ochotě a komunikaci.
6) Kontrolujte si finance
Zákeřností erasmáckého stipendia je to, že vám ho pošlou najednou. Proto se snadno může stát, že si finance špatně rozvrhnete a na konci Erasmu zůstanete o ovesné kaši.
Pokud nemáte zrovna peněz nazbyt, je lepší si od začátku kontrolovat výdaje, buď pomocí excelovské tabulky anebo jedné z mnoha mobilních aplikací. Jistě, jste na Erasmu a chcete si užít, tak proč si utahovat opasek… Ale chce to trochu počítat.
7) Cestujte ekonomicky
Základem každého dlouhodobějšího pobytu je pořízení „lítačky“ na MHD, samozřejmě se studentským jízdným. Otevře vám to spoustu možností poznávání a jste o dost flexibilnější, než kdybyste všude docházeli pěšky. Pokud je ve vaší zemi MHD i pro studenty drahá, zkuste se poohlédnout po půjčování či koupi kola.
V neposlední řadě při cestování nezapomínejte na službu BlaBlaCar, kdy se můžete k sousedům podívat za pár šupů. Dobrodruzi neopominou ani stopování, které ale můžete zkusit, i když to není zrovna váš šálek kávy. Sami uvidíte!
Závěrem aneb jak ušetřit na Erasmu a nezbláznit se
Možností jak ušetřit na Erasmu je mnohem víc. Můžete si kontrolovat výdaje za jídlo, nakupovat ve slevách, nosit si všude svačiny nebo si odříct kávičky s kamarády. Místo organizovaného výletu za stovky eur jet na to samé místo na vlastní pěst, vyzkoušet couchsurfing…
Každý ať si vybere to, co mu vyhovuje nejvíce. Zároveň ale myslete na to, že Erasmus by neměl být jen o počítání financí a skrblení na všem. Zpátky byste si měli přivést nejenom zkušenosti a znalosti, ale také zážitky.