7 tipů, jak psát bakalářskou práci. Jak to zvládnout bez problému a v termínu?
Adéla Lišková
20. 8. 2016
Každého studenta vysoké školy, který chce úspěšně dokončit alespoň bakalářský stupeň, čeká v posledním roce jeho studijního snažení vedle státnic také sepsání a obhajoba bakalářské práce. Máme pro vás pár tipů, jak psát bakalářskou práci a hlavně ji zdárně dokončit!
1. Jak psát bakalářskou práci – začněte
Téma máte vybrané, zadání schválené, ale 3 měsíce do odevzdání se vám stále zdá jako ještě dlouhá doba? Věřte tomu, že není, a začněte něco dělat co nejdříve. Při psaní vás může potkat nějaký problém, ať už obtížné shánění dat, nebo třeba nemoc. Myslete také na to, že nemáte na práci jen bakalářku. Až přijde zkouškové a učení na stánice, určitě si poděkujete.
2. Bakalářská práce – zdroje a literatura
Ale čím vlastně při psaní bakalářské práce začít? Pokud ještě přesně nevíte, nejlepším řešením bude zajít do knihovny a prostudovat nějaké odborné publikace k vašemu tématu a vybrat si ty, z kterých budete vycházet. Shromáždění většiny potřebných zdrojů vám nejen ušetří čas během psaní, ale také pomůže určit strukturu celé práce, což mnohdy bývá to nejtěžší. Už při listování knihami a pročítání článků si poznamenejte stránky, které budete chtít použít.
3. Jak napsat bakalářkou práci – osnova
Pokud již máte shromážděné zdroje, můžete se dát do stvoření rámcové osnovy či struktury práce, respektive rozšíření té, kterou obsahuje zadání vaší bakalářské práce. Pokud je schvalované vedoucím či někým výše, pak bývá závazné, proto se snažte od něj neodchylovat – mohlo by to být hodnoceno jako nedostatek.
4. Struktura bakalářské práce
Ještě před stvořením struktury práce si zjistěte, jaké má vaše instituce na její podobu závazné požadavky. Kvalifikační práce má obvykle strukturu: úvod – teoretická část – praktická/analytická část (výzkum) – závěr, nicméně jednotlivé školy často požadují určitý celkový rozsah práce, některé stanovují i poměr rozsahu jednotlivých částí.
Především na tyto věci je potřeba při určení struktury myslet. Tyto informace standardně najdete na stránkách vaší školy, případně v příslušném dokumentu stvořeném institucí pro tyto účely – např. metodika pro psaní bakalářských prací na VŠE apod.
5. Jak psát bakalářskou práci – ve Wordu
Stejně důležité jako požadavky na strukturu jsou i další formální požadavky, ať už jde o titulní list, abstrakt, obsah či obecně formátování stránek (okraje, písmo, číslování apod.). I ty najdete v příslušném dokumentu.
Doporučujeme si vše nastavit ve Wordu hned a od začátku vše psát ve správném formátu. Mnoho lidí to nechává nakonec, zbytečně si ovšem přidělávají práci – pokud nejste zrovna expert na Word, nastavení formátování prázdného dokumentu je mnohem jednoduší než 60ti stránkového.
6. Konzultujte bakalářskou práci s vedoucím
Až budete vědět, jak seřadíte a pojmenujete hlavní kapitoly, pro jistotu vaší rozšířenou strukturu zkonzultujte s vedoucím práce. Někteří to sice nevyžadují, ovšem jistě ocení vaši svědomitost. Průběžně konzultovat práci se vyplatí i dále, jednak budete vědět, že postupujete správně, a jednak se to jistě projeví i v hodnocení.
7. Jak psát bakalářskou práci – ptejte se
Pokud si nebudete vědět rady například s výzkumem, nebojte se pro radu zajít ani za jiným odborníkem na vaší instituci. Od toho tam přeci jsou. I zde se ovšem vyplatí nenechat to na poslední chvíli – stejně jako vy, i vyučující mají více času během první poloviny semestru, kdy si na vás spíše udělají čas.