Potkala vás v nedávné době ztráta zaměstnání, sháníte svou první práci nebo si chcete během studia přivydělat částečným úvazkem či brigádou? S těmito tipy zvýšíte svou šanci na úspěch.
1. Vyberte si obor
Jakmile se rozhodnete, že už nechcete dál studovat, je ideální čas na budování kariéry. Ještě než začnete bezmyšlenkovitě odepisovat na inzeráty, rozmyslete si, v jakém oboru chcete pracovat. Přestože mnohé napoví obor studia, ne vždy je výběr prvního zaměstnání tak jednoduchý.
Máte dojem, že po studiu žurnalistiky musíme jít nutně pracovat do novin? Případně jako absolvent vysoké školy ekonomie a managementu máte povinnost nastoupit do ekonomického oddělení velké společnosti? Mnoho lidí se po škole pustí do zcela odlišného oboru, který jim může přinést velký úspěch a radost z práce. Proto si nejprve pořádně promyslete, jaký obor vás láká a kde byste chtěli strávit nastávající roky svého profesního života.
2. Najděte tu správnou firmu
Poté, co se rozhodnete pro svůj obor, zmapujte si větší i menší firmy v okolí a rozhoďte sítě mezi známými a spolužáky. Oslovte všechny možné zaměstnavatele, u kterých by se vám líbilo pracovat. Sledujte servery s nabídkami práce i weby personálních agentur. V některých odvětvích se vám vyplatí sledovat i různé skupiny na sociálních sítích, které pravidelně zveřejňují nabídky práce.
3. Mějte zdravé sebevědomí
Zaujala vás pracovní nabídka, ale nesplňujete na 100 % její požadavky? Nenechte se odradit. Málokdo totiž splňuje všechny nároky uvedené v inzerátu. Na nabídku i přesto odpovězte. Nic tím neztratíte, naopak můžete jedině získat.
4. Vyšperkujte životopis
Berte životopis jako reklamu na svou vlastní osobu. Sepište ho stručně a přehledně. Na první pohled musí být jasné, jaké máte znalosti a co můžete firmě nabídnout. Vyhněte se otřepaným frázím (rád se učím nové věci, jsem flexibilní) a uveďte pouze své studijní i dosavadní pracovní zkušenosti.
5. Sepište motivační dopis
Běžný průvodní dopis doplňte o informace v podobě motivačního dopisu. Pokud personalistu motivační dopis zaujme, mnohonásobě zvýšíte své šance na pozvání k ústnímu pohovoru.
Jak napsat motivační dopis
- Šablony volně dostupné na internetu berte jen jako inspiraci, nikoliv jako přesnou šablonu.
- Nepleťte si motivační dopis se slohovou prací. Buďte struční a výstižní.
- Přemýšlejte o tom, které informace mohou reálně zaměstnavatele přesvědčit o tom, že právě vás potřebuje.
- Jak napsat motivační dopis, který skutečně zaujme? Nepište jen o sobě, ale především o firmě, pro kterou byste chtěli pracovat. Uveďte, co vás na dané pracovní pozici zaujalo a proč byste se jí chtěli věnovat. Dále přidejte pár svých vlastností, díky kterým se zde dobře uplatníte.
- Dejte vědět, že se o firmu zajímáte. Na závěr můžete uvést, že se vám líbí jejich poslední úspěch, nově vyvinutá technologie, případně že obdivujete jejich dlouholetou historii.
6. Uvědomte si své kvality
Ještě než vyrazíte na pohovor, připravte se na základní dotazy, které personalisté rádi kladou. Nejdůležitější otázkou, která nesmí chybět na žádném pohovoru, jsou vaše kvality. Co můžete zaměstnavateli nabídnout a proč by se měl rozhodnout právě pro vás? Připravte si všechny své pozitivní vlastnosti a nenechte se otázkou zaskočit.
7. Dále se vzdělávejte
Pokud vám hledání zaměstnání trvá delší dobu, než jste původně očekávali, využijte volný čas k dalšímu studiu. Nemusíte se ihned hlásit na vysokou školu, bohatě vám postačí krátký kurz, online školení nebo individuální lekce cizího jazyka. Něco nového se naučíte a snaha o další sebevzdělávání zaměstnavatele jistě zaujme.