Kdybych to byl býval věděl, tak bysem sem nechodil… Vybavit si slavný filmový výrok v prvním semestru na vysoké škole může být hodně demotivující. Aby vás nic takového nepotkalo, přinášíme několik tipů, co zvážit před podáním přihlášky.
1. Soustřeďte se na to, co vám jde
Těšíte se ve škole na hodiny literatury a cizím jazykům se s chutí věnujete i ve volném čase? Nebo rádi poznáváte, jak fungují živé organismy, a baví vás experimentovat v laboratoři? Zamyslete se nad tím, co je vám ve škole blízké, a zkuste si představit, že studiem vybraného oboru strávíte několik příštích let.
Určitě by nebylo rozumné se trápit třeba na technické fakultě, kam jste se přihlásili jen proto, že tam brali bez přijímaček, i když matiku odjakživa nesnášíte.
2. Odvážnému štěstí přeje
Máte svůj vysněný obor, ale nejste si jistí, zda uspějete v moři uchazečů? A navíc, nebudou se kamarádi divit, že si na takovou školu troufáte? Hoďte všechny pochybnosti za hlavu, na nikoho se neohlížejte a přihlášku si podejte. Jde jen a jen o vaši budoucnost. Ke splnění vašeho snu jste možná blíž, než si myslíte, a i kdyby to nevyšlo, alespoň víte, že jste to zkusili.
3. Jaké budou přijímačky
Na webových stránkách vysokých škol najdete požadavky k přijímacím zkouškám, počty přihlášených a přijatých uchazečů z minulých let a obvykle i vzorové testy. Tyto informace rozhodně nepodceňujte, a pokud se hlásíte na školu s velkým převisem poptávky, mějte v záloze i přihlášku na fakultu nebo obor, kam je snazší se dostat.
4. Studijní plány
Pročíst si studijní plány konkrétních oborů se rozhodně vyplatí. Zjistíte v nich, co vás v průběhu studia čeká a nemine. Můžete tak snadno porovnat, co obnáší studium daného oboru na různých fakultách, a zpravidla se dozvíte více i o obsahu předmětů.
5. Zjistěte si další informace o škole
Vyhovuje vám spíše menší kolektiv, v němž vás vyučující znají osobně, nebo by vám nevadilo anonymní prostředí fakulty, na níž studuje jeden obor několik stovek studentů? I taková zdánlivá maličkost může ovlivnit, jak se ve škole budete cítit.
Příležitost zeptat se na věci, které na internetu nenajdete, nabízí dny otevřených dveří. Dozvíte se tam mimo jiné o možnostech studia v zahraničí nebo o aktivitách studentských spolků.
6. Myslete na budoucí uplatnění
I když se vám to může zdát předčasné, zajímejte se už teď o možnosti uplatnění na trhu práce. Přehledy o nezaměstnanosti absolventů vysokých škol zveřejňuje Středisko vzdělávací politiky při Pedagogické fakultě UK v Praze.
Mějte přitom na paměti, že racionální úvaha typu půjdu na medicínu nebo ekonomku, protože tam je uplatnění jisté, se nemusí vyplatit. Pokud k oboru nemáte vztah, bude pro vás velmi těžké překonávat překážky a studium dokončit. Jste-li naopak pro obor zapálení, úskalími budete proplouvat snadněji a je mnohem pravděpodobnější, že si ze školy opravdu odnesete diplom.