Menu
StudentMag
Studentské finance

5 věcí, které musíte vědět, než začnete doučovat

Redakce

Redakce

26. 7. 2018

Asi každého studenta, který si potřebuje přivydělat, už to někdy napadlo. Není to nějak fyzicky náročná práce, prostě jen někomu předáte pár svých znalostí, řeknete si. Ale skutečnost není tak růžová, jak se zdá. Doučování totiž není pro každého.

1. Doučování není sranda

Někdy vlastně jo. Ale je něco jiného doučovat sedmiletou holčičku vaší známé a něco jiného doučovat studenta střední školy, jehož budoucnost záleží jen a jen na tom, jak mu danou látku dokážete vysvětlit právě vy.

Je třeba nebrat tuhle brigádu jen jako lehce vydělané peníze, ale uvědomit si, že vaše lekce musí mít hlavu a patu. Peníze vám nikdo nedá zadarmo, a to platí i v tomto případě.

2. Nepřeceňte se

Ale ani se nepodceňte. Je třeba si uvědomit, jak na tom vlastně vy sami jste. Co vám jde a co vám naopak nikdo do hlavy, ať se snaží sebevíc, nedostane. Když kápnete na ten pravý předmět, ve kterém jste si jistí v kramlfecích, je na řadě ujasnit si svou úroveň.

Umíte z angličtiny pár základních slovíček typu dog, cat, me, you, popřípadě z vás v případě nouze někdo dostane i spásnou větičku každé anglické konverzace how are you? Pak asi sami chápete, že nejlepšími klienty pro vás budou jazykem téměř nedotčení prvňáčči. Pokud se vám však angličtina (čeština, fyzika, chemie) dostala pod kůži a vy jste si sebou opravdu jisti, není třeba se zbytečně podceňovat. Nabídněte své služby i širší veřejnosti, dospělým lidem, kteří potřebují své jazykové schopnosti vylepšit před odjezdem do ciziny či z pracovních důvodů. Nejen, že budete nejspíše lépe placeni, ale také to pro vás bude větší výzva, která vás donutí, abyste se sami v daném předmětu nadále zdokonalovali.

Návod, jak správně doučovat. Vydělejte na svých znalostech

3. Štěstí přeje připraveným

Nemyslete si, že vám někdo dá dvě stovky za to, že hodinu necháte jejich dítě vyplňovat předem vytištěné úlohy a tím vaše práce končí. Ani omylem. Správný doučovatel se na své lekce připravuje i ve volném čase. Zvláště u dětí je třeba snažit se hodiny vytvářet tak, aby se vaši studentíci nenudili.

Doporučuju řídít se heslem škola hrou. Po celou dobu výuky se svým žákům věnujte, mluvte s nimi o tom, co právě děláte, nenechte vaše hodiny sklouznout v jakési samostudium. Něco jiného je to u starších klientů. Ti už vám přesněji řeknou, v čem tápou a vy tak můžete jednoduše předem připravit úlohy zabývající se danou problematikou a nechat je nad nimi chvíli zapřemýšlet. Nenechte se rozhodit, pokud dojde k něčemu, co vy sami tak úplně neovládáte. Vždy je možné přiznat barvu, uznat, že holt i vy jste ve škole občas nedávali pozor a do příští lekce zjistit, jak se věci mají.

4. Budete jednat „na vlastní triko“

Doučování je práce, při které jste na všechno sami. Trošku kruté, ale pravdivé. Tady vám nikdo nestojí za zadkem, aby vás kontroloval. Na druhou stranu je to jedinečná příležitost, jak se naučit vlastní zodpovědnosti a zkusit si něco trochu jiného než je týmová práce. Ba co víc, nejste ve styku s typickou paní manažerkou, která zneužije každé maličkosti, aby vás přede všemi řádně sprdla. Využijte toho, že jste svým pánem a naučte se umět se spolehnout sami na sebe, na své nápady a na svou vlastní tvořivost a kreativitu.

Studentská brigáda: doučování. Radíme, jak se připravit na hodinu

5. Pohltí vás to

Anebo právě naopak. Každopádně tenhle druh brigády je něco, co vás obohatí. Naučí vás to něčemu novému, tak jako ostatně každá práce. Nejsou to snadně vydělané peníze, ale můžete mít dobrý pocit z toho, že děláte něco prospěšného. Konečně se uplatňujete v něčem, v čem jste lepší než ostatní (doufejme). A to je vždy příjemný pocit, nemyslíte?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 věcí, které musíte vědět, než začnete doučovat