Maturity klepou na dveře a při tom zvuku se nám všem svorně svírají hrůzou trávící orgány. Také se bojíte a máte pocit, že za těch několik týdnů už opravdu látku nestihnete dohnat? Přinášíme vám několik tipů, jak u zkoušejících vzbudit sympatie. I v případě, že nebudete umět téměř nic.
1. Buďte mile naladění
Což se samozřejmě lehce řekne, ale o to hůř provede. V případě, že kvůli stresu nemáte u zkoušení na vřelé úsměvy ani pomyšlení, snažte se je alespoň trochu důvěryhodně předstírat. Každého vyučujícího totiž potěší, když naproti němu místo otráveného a vystresovaného studenta usedne někdo dobře naladěný a s milým úsměvem na rtech.
S vtípky, nadlehčováním a celkově okatě optimistickým přístupem to však určitě nepřehánějte, aby učitel nepojal podezření, že berete maturitní zkoušku příliš na lehkou váhu.
10 vychytaných tipů, jak se donutit jít do školy dnes, zítra i pozítří
2. Neříkejte „nevím“
Zlaté pravidlo – z vašich úst nikdy nevypouštějte toto zapovězené slovíčko. Zkoušející samozřejmě pozná, když něco nebudete vědět. Přiznáním toho, že zrovna tahle „malá a vcelku nepodstatná informace“ vám při učení unikla, si ale jeho sympatie rozhodně nezískáte.
Snažte se proto celý problém zeširoka obejít a cestou zmínit zajímavosti, které vám utkvěly v paměti.
3. Mluvte nenuceně
Pokud patříte mezi typy lidí, kteří se celé otázky učí téměř nazpaměť, dávejte si u zkoušení pozor, aby váš projev nezněl jako recitace básně. Profesoři obecně nemají moc rádi lidi, kteří se „šprtají“ celé odstavce (pokud se nejedná o poučky) a často se pak zkoušeného začnou vyptávat na doplňující, či komplexnější informace.
Nejen pro maturanty: 7 způsobů, jak se konečně zbavit stresu ze zkoušek
Proto mluvte pomalu a srozumitelně, ale přesto lidsky – klidně udělejte kratičkou pauzu, během které nahlédněte do poznámek.
4. Projevte zájem
U zkoušení se vždy musíte tvářit, že vás daný předmět velice baví a zajímá. To příznivě působí nejen na samotného učitele, ale na celou přísedící komisi. Pokud totiž tito lidé spatří (i když možná jen předstíraný) zájem o zkoušený předmět, budou spíše nakloněni k odpuštění toho či onoho menšího nedostatku nebo chyby, než u lidí, kterých zadané téma na první pohled vůbec nezajímá.
5. Nebuďte přehnaně sebejistí
Pokud z potítka směrem ke komisi vyrazíte s výrazem člověka, jehož mozek obsahuje veškeré vědění lidstva a budete se tak i následně prezentovat, věřte, že se vás zkoušející budou snažit o vaše sebevědomí připravit a proto budou klást nepříjemné doplňující otázky. Nikdy také nepronášejte věty typu „To jsem chtěl právě říct!“, když vás kantor opraví či přeruší. U maturitní zkoušky určitě nejdále dojdete s pokorou a uctivostí.