Vysoká škola ekonomická bývá některými zlými jazyky označována jako nejtěžší gympl v Praze, ovšem její studenti vědí, že mnoho zdejších předmětů dokáže pěkně potrápit. Přinášíme pár rad, jak vystudovat VŠE úspěšně a ve zdraví.
Studovat VŠE se vyplatí
I když mnozí tvrdí opak, studium vysoké školy se dnes stále ještě vyplatí. A platí to i o VŠE – podle dostupných statistik si její absolventi přijdou v průměru přijdou na zhruba 50 tisíc měsíčně. Záleží ovšem také na vystudované fakultě, na tom, co jste dělali při škole a mnoha dalších věcech, nicméně studium jistě nebude ztracený čas. Jak tedy vystudovat VŠE?
1. Jak vystudovat VŠE – zjistěte, co zvládnete
Při studiu většiny oborů na VŠE pravděpodobně nebudete zaměstnáni natolik, abyste se nemohli věnovat i jiným aktivitám. Běžně studenti VŠE pracují nebo studují jinou školu, případně obojí. Každý student je však jiný, proto je potřeba nejprve zjistit, kolik toho zvládnete vy. Ze začátku studia to tedy příliš nepřehánějte s brigádami a dalšími věcmi – zkuste se nejprve zaměřit na školu a zjistit, kolik času jí potřebujete věnovat.
2. Jak vystudovat VŠE – první ročník
První ročník bývá pro většinu studentů obecně nejtěžší, jelikož si musí zvyknout na nový režim. A na VŠE to pak platí dvojnásob – protože přijímací zkoušky nejsou zrovna nejtěžší, stejně jako na mnoha technických oborech na ČVUT, kde přijímají studenty na průměr, je zde prvák takovým sítem. Mnoho studentů zjistí, že to zkrátka nezvládají a skončí, ovšem často by stačilo jen trochu zabrat.
V prváku na VŠE vás potká několik počítacích předmětů, povinných pro všechny fakulty – matematika, účetnictví, některé i statistika. Mohou vypadat složitě, ovšem s trochou snahy je lze překonat, i pokud nejste zrovna talent na čísla. Nepřidávejte se do rozvrhu další těžké předměty a zaměřte se na zvládnutí těchto typicky „vyhazovacích“.
3. Jak vystudovat VŠE – doplňte si mezery ze střední
VŠE není škola, kde bylo nutné toho příliš umět ještě před nástupem, ovšem něco se přece jen u čerstvého vysokoškoláka očekává. K nejobávanějším předmětům zde patří matematika, ovšem často s ní studenti bojují proto, že jim chybí elementární znalosti ze střední. Není to ovšem nic, co by se nedalo dohnat za pár dní učení. Matematika pro ekonomy je hlavně o funkcích, proto se zaměřte na tuto látku. Dále budete potřebovat i určitou úroveň angličtiny, do jaké míry, to ovšem záleží na studovaném oboru.
4. Jak vystudovat VŠE – nenechte si ujet vlak
Důležité je zvyknout si na to, že u každého předmětu vám každou hodinu budou servírovat novou látku. U počítacích předmětů pak platí, že ji nepochopíte, pokud nebudete umět tu předchozí. Důležité je tedy nenechat si zde ujet vlak – začít se učit hned, nejlépe z hodiny na hodinu, nebo se alespoň vždy ujistit, že předchozí látku chápete.
Počítacími předměty myslíme nejen ty zmiňované, s kterými se setkáte v prvním ročníku, ale i v podstatě všechny základní ekonomické předměty. Pokud cítíte, že vám někde vlak ujíždí, nevykašlete se na to, ale zkuste si zařídit doučování, nejlépe od starších studentů, kteří předmět absolvovali. Možná vám bude stačit jen pár hodin, abyste se do toho dostali.
5. Jak vystudovat VŠE – učte se průběžně
Zní to jako klišé, ovšem na VŠE je tento přístup mimořádně výhodný. I protože zde máte na zkoušku pouze jeden pokus, u těžších předmětů tvoří klidně i 50 % známky práce v semestru – typicky jde o průběžné testy, případně prezentace či seminárky. V semestru je obvykle lehčí body získat, pokud tedy trochu zaberete, budete mít mnohem klidnější zkouškové.
Na VŠE standardně není žádné zápočet + zkouška. S tím, co jste si nasbírali za aktivity v průběhu semestru, jdete k závěrečné zkoušce, kde pak obvykle stačí doplnit počet bodů do 60. V zásadě pak platí, že pokud jste se snažili v semestru, u závěrečného testu už nemusíte předvést žádný skvělý výkon.