Angličtina je povinnost. Věta, kterou dnes slyšíte všude. Jak se ji ale spolehlivě naučit, když nemáte na drahé jazykové kurzy?
Někteří se cizí řeči naučí bez problému, jiní mají se světovými jazyky stále problémy, přestože se jim věnují i řadu let. Jak toto prokletí definitivně prolomit?
Propojte jazyk s vaším reálným světem
Aplikovat cizí jazyk pouze v učebnách, bez možnosti praktického užití řeči v reálném životě, je silně demotivující. Na druhou stranu lze tomu jít naproti.
Například jazyk vašeho počítače upravte do řeči, kterou se učíte. Pravidelně choďte na zájmové weby v dané řeči a čtěte si o tom, co vás baví. Po nějakém čase se z dřiny stane zábava. Rovněž si můžete opatřit filmy ze zemí, kde je váš jazyk úřední a koukat se na něj i s patřičnýma titulkama.
Gramatiku už máte v malíčku? 8 tipů, jak se v cizím jazyce rozmluvit
Bavte se s rodilými mluvčími
Pokud máte nějakého známého z cizí země, jenž ovládá daný jazyk, domluvte se s ním, abyste alespoň půlku vašich společných chvil mluvili jeho jazykem.
Pokud jste z většího města, můžete zkusit zjistit, zda v místě vašeho bydliště není nějaká pravidelně se scházející komunita lidí, která primárně mluví vámi studovaným jazykem a zkusit do ní zajít. Kontakt s rodilými mluvčími je důležitý i pro ty, kteří již daný jazyk umí, aby řeč nezapomněli.
Některé jazyky jsou příbuzné
Stalo se vám někdy, že jste se bavili s Poláky či Rusy a i když jste nerozuměli slovům, bylo vám jasné, o čem hovoří? Díky jazykovým větvím můžete studovat i několik jazyků najednou.
Například, i když se to na začátku studia nemusí zdát, němčina a angličtina mají celou řadu podobných slov, jelikož angličtina je anglo-saský jazyk (ano, saský od slova Sasko v Německu), takže učit se oba jazyky najednou vás může obohatit.
Stejné to je i při studiu latinských jazyků, kdy se můžete současně učit španělštinu, italštinu, francouzštinu a dokonce i rumunštinu. Takže i na samotném začátku studií můžete zabít dvě mouchy jednou ranou.
Máme 7 nápadů, jak se rychle naučit cizí slovíčka. Zkuste naše metody
Vsugerujte se do rodilého mluvčího
Nejlepší herci jsou ti, co se do svých rolí dokáží položit. A při učení jazyku(ů) to funguje stejně. Koukejte na cizí talk show, filmy a poslouchejte. Všímejte si detailů i určitých fonetických chyb a zkuste je napodobit. Přestože se to zdá paradoxní, čím více začnete používat určité neduhy daného jazyka, tím přesvědčivějším mluvčím se stanete.
Pokud například budete dokola koukat (a poslouchat) první dva filmy Guye Ritchieho, stane se z vás v uších anglicky mluvících lidí ostřílený obyvatel severního Londýna, přestože jste v životě nevytáhli paty z vaší rodné Horní dolní.
Začněte se učit okamžitě
Jestli se chcete učit cizí jazyk, začněte okamžitě. Žádné zítra, od pondělí, od Nového roku. První krok je vždycky nejtěžší. Začněte třeba jen 10 minutami denně a pomalu přidávejte. Jak postupně začnete studiu věnovat více času a budete se zlepšovat, vaše sebevědomí se bude rovněž zvyšovat.