Menu
StudentMag
Studium

5 faktů o studiu SŠ ve Francii. Budete zaměněni za válečné emigranty

Redakce

Redakce

13. 5. 2013

Francie je země, jež láká mnoho lidí, ať už svojí kulturou, kuchyní nebo památkami. Těm z vás, kteří uvažují o studiu a životě v zahraničí, přinášíme pět důležitých informací o Francii.

Obědy ve školní jídelně se dají jíst

Francie je hrdá na svoji gurmánskou pověst a nutno dodat, že oprávněně. I obyčejný oběd ve školní jídelně se skládá z pěti chodů a student si má v rámci každého chodu možnost vybrat. V nabídce takřka nikdy nechybí zdravý salát a některý z místních sýrů. Jídla ve francouzských školních jídelnách bývají vyrobena z kvalitních surovin, navíc se často střídají. Český student zvyklý na UHO (univerzální hnědá omáčka), případně na úhoře (UHO – ředěná) si o něčem takovém může jen nechat zdát.

Ve škole zůstanete do šesti odpoledne

A druhý den znova. Francouzi věří, že je třeba ve škole trávit co nejvíc času. Od toho se odvíjí také fakt, že vyučovací hodina trvá celých 60 minut. Českému středoškolákovi může takový časový rozvrh zpočátku připadat únavný, ale je to jen otázka zvyku. Po nějaké době to již budete vnímat jako denní rutinu a přizpůsobíte tomu svou organizaci času.

Někteří Francouzi nevědí, kde se nachází vaše země

A to ještě vycházíme z naivního předpokladu, že vědí o samotné existenci České republiky. Při své roční stáži jsem narazil na několik typů lidí, kteří mají i důležitější zájmy než je zeměpis. Někteří při vyslovení „République tchèque“ jen nechápavě zírali, jiní mě aspoň považovali za občana Československa. Jeden chlapík se mě při zmínce o mé vlasti zeptal, jestli jsem do Francie utekl před válkou. Korunu tomu nasadil spolužák, který skupinku Čechů (= Les Tchèques) oslovil jako les Tchétchènes. Hádáte správně, znamená to Čečeni.

Byrokracii se nevyhnete

Ať už se snažíte vyřídit cokoliv, neobejde se to bez nemalé dávky papírování, vyřizování a potvrzování. A to i v rámci školy. Jakmile budete chtít něco zařídit, nechte si na to dostatečnou časovou rezervu a buďte trpěliví. Možná vás překvapí, že o omlouvání absencí se na francouzské střední škole nestará třídní, ale speciální pracovníci takzvaného „Vie scolaire“. Tedy kanceláře, jež vám dá co proto i za sebemenší pozdní příchod na hodinu.

Jak se dostanu na střední školu ve Francii?

Předešlá zjištění jsou jistě nadmíru motivující, proč si tedy nezkusit studium právě v zemi galského kohouta? Máte hned několik možností.

Pokud chcete ve Francii maturovat, na dvou elitních středních školách existují dobře reputované české sekce, které každý rok přijmou několik studentů. Jedná se o lycée Carnot v Dijonu, kde studoval například Jiří Voskovec, a o lycée Alphonse Daudet v Nîmes (zde je česká sekce pouze pro dívky, pánové musí do Dijonu).

Druhou možností je program „Rok ve Francii“, který nabízí našim středoškolákům Francouzský institut v Praze. Sám jsem se tohoto projektu loni zúčastnil a považuju to za skvělé rozhodnutí, které mi umožnilo získat nedocenitelné zkušenosti.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 faktů o studiu SŠ ve Francii. Budete zaměněni za válečné emigranty