Menu
StudentMag
Studentský život

10 tipů, co udělat před nástupem na VŠ. Zorientujte se v novém městě

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

21. 8. 2014

Vysoká škola přinese plno změň a je dobré na ně být připraven. Nenechte si první týdny na VŠ pokazit kompletní dezorientací a raději se staňte tím akčním prvákem, který bude radit celému ročníku. Budete pro ostatní hrdinou.

1. Průkazka na MHD

Pokud pro vás nástup na VŠ znamená také začátek života v novém městě, nejspíš byste si měli co nejdřív zařídit průkazku na tamější MHD. Z dlouhodobého hlediska se vám to totiž vyplatí mnohem víc, než si dennodenně kupovat lístky.

Ti, kteří se chystají do Prahy, by měli ještě navrch zvážit, zda si zařídit opencard, nebo si koupit jen papírový kupon. Opencard je fajn třeba v tom, že může zároveň sloužit jako průkazka do Městské knihovny a vy tedy nebudete muset tahat v peněžence kartu navíc.

2. Studentský průkaz

K tomu, abyste si mohli kupovat studentské jízdné, budete potřebovat studentský průkaz nebo potvrzení o studiu. Kupon na ISICa pravděpodobně dostanete až u zápisu, možná by ale stálo za to si předem zjistit, kam si poté máte pro kartu jít a kolik to bude stát, abyste byli připravení.

Potvrzení o studiu se na mnoha školách vydává již na zápisu. Pokud ho nedostanete tam, budete si nejspíš muset dojít na studijní oddělení.

3. Průkazka na dálkovou dopravu

V případě, že budete o víkendech jezdit pravidelně domů, byste si průkaz na autobus či na vlak měli zařídit co nejdříve to půjde (nejlépe tedy hned, jak budete v ruce třímat potvrzení o studiu).

4. Zjistěte, kam budete chodit do školy

Zní to jako banální rada, jenže: větší univerzity mohou mít mnoho budov rozesetých všude možně po městě. Až si budete sestavovat rozvrh, měli byste už vědět, kde jednotlivé budovy vaší fakulty jsou a jak dlouho se do nich zhruba jde, abyste si mohli ověřit, jestli je váš rozvrh vůbec zvládnutelný.

5. A kde je kolej?

Kudy se na kolej jde? Jaká je nejkratší cesta z koleje do školy? A dá se to ujít i pěšky? Je poblíž koleje nějaký obchod s potravinami? On-line mapy na internetu vám na všechny tyto otázky během minuty odpoví, a vy tak předejdete zbytečnému stresu z toho, že se ztratíte.

6. Kolik knihoven mám k dispozici a kde jsou?

Zjistěte si, kde je městská knihovna (případně kolik má poboček a které máte nejblíž). Školní knihovny jsou úžasné a najdete v nich takřka všechno, co byste ke studiu potřebovali, ale pokud nebudete dost rychlí, mohou vás předběhnout jiní studenti a vy budete mít po ptákách, protože na vás nezbydou jediná skripta.

K dispozici pro veřejnost jsou i jiné knihovny: knihovny Akademie věd ČR, Národní technická knihovna a podobně.

7. Jak se tiskne a jak se scanuje?

Bez tisknutí a scanování přímo v budovách školy se sice jakž takž obejdete – prostě si zajdete do copycentra – ale ve škole je to přece jen pohodlnější. Proč? Většinou je to levnější, a navíc je to blíž.

Pokud jste si už při zápisu všimli v chodbách velkých černých objektů s mnoha čudlíky, máte první fázi za sebou: víte, kde se tiskne a scanuje. A jak se to přesně dělá, to zjistíte buď na fakultním webu, ve školní knihovně, od jiných studentů, případně vám to sdělí intuice tváří v tvář té černé mašině.

8. Víte, kde je menza?

Během obzvlášť nabitých prvních dnů nejspíš nebudete mít na oběd zrovna moc času. Určitě ho nechcete strávit tak, že budete hladoví pobíhat v okolí školy a hledat, kde že to ta menza má být.

9. Sejděte se se spolužáky ze střední

A to nejlépe ještě o prázdninách, než se všichni rozutečete na jiné VŠ. Čeká vás rok plný změň a nových lidí, takže je docela dobře možné, že se starými známými se uvidíte naposledy na docela dlouhou dobu.

10. Dodělejte, co jste chtěli o prázdninách stihnout

Dokoukejte seriály, dočtěte knihy, běžte si zahrát volejbal, fotbal, ping-pong, pétanque nebo cokoli, co vás prostě a jednoduše baví. Užijte si ten poslední kousíček dlouhých prázdnin mezi maturitou a prvním ročníkem naplno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 tipů, co udělat před nástupem na VŠ. Zorientujte se v novém městě